Je tu spásný lék ale používáme ho málo, zlobí se Babiš. Překážek je hned několik

1 měsíc starý 6

Americký lék bamlanivimab zatím není schválen Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), ale Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo jeho používání. Dosavadní výsledky podle lékařů vypadají slibně. Lék ale zatím dostala jen hrstka pacientů.

„Bohužel, tato látka byla zatím podaná u 300 pacientů a využilo to pouze 40 nemocnic. Přitom podle informací z Thomayerovy nemocnice by to mohlo využít až 90 nemocnic,“ postěžoval si v neděli premiér Andrej Babiš. Vina je podle něj i na Ministerstvu zdravotnictví, které o léku málo informuje.

Z pátrání Seznam Zpráv ale vyplývá, že s předepisováním léku je více potíží.

Podle tiskové mluvčí Ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové je podávání tohoto léku v kompetenci poskytovatelů lékařské péče, tedy v tuto chvíli nemocnic. Centrálním výdejním místem je Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN), která lék poskytuje dalším nemocnicím.

„Chceme ještě jednou všem nemocnicím připomenout, že pokud budou mít zájem o tento medikament, ať se bez váhání na nás obrátí,“ uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek.

„V rámci FTN bylo dosud vydáno celkem 40 dávek léku pro vnitřní pracoviště nemocnice. Z toho ve více než 36 případech byl lék již aplikován pacientům ve FTN a zatím u žádného z nich nebyla nutná hospitalizace. K dnešnímu dni bylo poskytnuto více než 275 balení léku bamlanivimab do celkem 37 nemocnic v ČR,“ uvedla nemocnice.

Některé nemocnice už lék využívají

Některé nemocnice lék opravdu k dispozici mají a zkouší ho, ovšem pouze v jednotkách případů. Například ve Fakultní nemocnici v Brně mají 10 dávek léku bamlanivimabu a hledají vhodné pacienty, kterým by ho mohli poskytnout. Ve Fakultní nemocnici v Olomouci tento lék použili už v pěti případech. „Naši pacienti, kteří lék doposud dostali, jsou bez dalších komplikací,“ potvrdil Seznam Zprávám tiskový mluvčí nemocnice Adam Fischer.

„Lék bamlanivimab podáváme pacientům krátkou dobu. Jedná se zatím o jednotky pacientů, zkušenosti se tedy hodnotí obtížně, je to předčasné,“ napsala Seznam Zprávám tisková mluvčí Nemocnice v Českých Budějovicích Iva Nováková. Naopak ve Fakultní nemocnici v Motole a ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně lék nebyl zatím podán, ale čekají na jeho dodání.

Momentálně je v Česku 3000 dávek bamlanivimabu. První várka obsahovala 500 dávek a do Thomayerovy nemocnice dorazila na konci února. Dalších 2500 dávek dorazilo minulý týden v pátek a do konce března má přijít ještě dalších 1000 z celkově 12 000 objednaných. Podle Peterové tak do pátku bylo v ČR zatím jen 500 dávek a další dávka se ještě nestihla rozdělit a podat.

Praktici mají problém s přihlašováním

Andrej Babiš, který nabádá k využívání léku, vyzval k tomu, aby se zapojili i praktičtí lékaři. Lék, stejně jako například remdesivir, nepomůže pacientům, kteří jsou již ve vážném stavu. V tu chvíli totiž pro pacienta není problém samotný vir, ale poškození důležitých orgánů.

Proto je vhodné, aby lék předepisovali praktici, kteří se dostávají do kontaktu s nakaženým často jako první.

„Doba trvání klinických příznaků nemoci nesmí přesahovat 7 dní a doba od zjištění pozitivity testu na covid-19 zároveň nesmí být delší než 3 dny. Lék je určen k léčbě pacientů starších 12 let a s tělesnou hmotností alespoň 40 kg,“ popsal mluvčí Sulek podmínky pro podání léku.

Jenže podle praktiků je s předepisováním léku problém.

Už sice mají instrukce, že mají vhodné pacienty přihlašovat přes systém ISIN (Informační systém infekční nemoci), má to ale háček. „Zatím tu žádanku vydávat nemůžeme a ani nevíme, kdy budeme moct,“ říká praktický lékař a místopředseda Mladých praktiků.

„Po výrocích premiéra se ale obávám, že nám všichni, co mají covid, začnou volat, jestli to náhodou pro ně nebude dobré,“ dodává Mucha.

Mluvčí Thomayerovy nemocnice ale uvedl, že jsou v kontaktu i s praktiky, kteří mají vhodné pacienty. Kdy se podaří problém s ISIN odstranit, zatím ministerstvo neuvedlo.

Lék podléhá velmi přísným a jasně daným kritériím, kdy ho mohou dostat pouze rizikoví pacienti. „Je to v podstatě tak, že praktický lékař by měl být ten, kdo vybere ty rizikové pacienty, kteří by tento lék měli dostat,“ vysvětluje Mucha. Jedná se zejména o lidi s oslabenou imunitou.

Komu je lék možné podat?

Bamlanivimab je určen pro léčbu pacientů s onemocněním covid-19 starších 12 let s tělesnou hmotností ≥ 40 kg, jejichž klinický stav je vyhodnocen jako lehký, nevyžaduje hospitalizaci ani léčebné podávání kyslíku a u nichž existuje vysoké riziko zhoršení klinického stavu.

Vysoké riziko je definováno alespoň 1 z následujících kritérií:

- stav po transplantaci solidního orgánu nebo transplantaci kostní dřeně,

- vaskulitida s aktuálně probíhající kombinovanou imunosupresivní léčbou nebo monoterapií kortikosteroidy,

- onkologické nebo hematoonkologické onemocnění s aktuálně probíhající léčbou,

- plicní hypertenze v dispenzární péčí,

- chronická renální insuficience v pravidelném dialyzačním programu,

- BMI > 40,

- chronická obstrukční choroba ve stadiu GOLD III–IV (ve stadiu GOLD IV pouze u pacientů bez nutnosti domácí kyslíkové léčby), intersticiální plicní onemocnění v dispenzární péči, bronchiální astma na biologické léčbě,

- trombofilní stav v dispenzární péči.

Zdroj: Prolekare.cz

Cena léku je vysoká

Jelikož se ale jedná o infuzní léčbu, musí pacienta poslat do centra, kde mu budou schopni lék podat. Podle informací z Fakultní Thomayerovy nemocnice se lék podává nitrožilně skrze infuzi, což trvá zhruba hodinu. Poté se pacient další hodinu pozoruje a následně odchází domů.

Zásadním problémem je ale cena léku. Bamlanivimab je možné podávat buď samostatně jako monoterapii, anebo v kombinaci s etesevimabem, tedy jako kombinovanou léčbu. Na oboje se prováděly studie ve spojitosti s covidem.

„Bamlanivimab stojí dvacet tisíc, a v kombinaci s tou druhou látkou dokonce šedesát tisíc jedna dávka. Což je například ve srovnání s vakcínami, kde jedna dávka stojí v řádu desítek až stovek korun, hodně,“ vysvětluje Mucha. To je také důvod, proč si Mucha nemyslí, že by se lék začínal používat plošně.

„Další problém je, že těch dávek v Česku máme zatím 3000 a praktických lékařů je přes 5000, to znamená, že na každého praktika nevyjde ani jedna dávka,“ vysvětluje Mucha, proč ne každý bude moct lék dostat.

Lék vypadá slibně

„Nedávno zveřejněná data randomizovaných, dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studií ze Spojených států naznačují, že pacienti v časné fázi onemocnění covidem-19, kteří nemají vlastní protilátky, mohou z podání monoklonálních protilátek profitovat,“ píše v prestižním medicínském časopisu Tempus Medicorum Michal Holub, přednosta Kliniky infekčních nemocí 1. LF UK a ÚVN.

„Tyto protilátky podle publikovaných dat snižovaly potřebu lékařské péče a nutnost hospitalizace až o 59 procent, respektive 75 procent s nejlepším efektem u pacientů starších 65 let či u osob s indexem tělesné hmotnosti nad 35,“ pokračuje Holub.

Důležité je ale podotknout, že se bamlanivimab nachází v experimentální fázi, i když jeho použití vypadá velmi slibně. Vedlejší účinky by měly být podle Muchy z dostupných informací téměř minimální.

Na jakém principu lék funguje?

Bamlanivimab a etesevimab jsou monoklonální protilátky, které by přímo měly fungovat proti viru. EMA testuje účinnost bamlanivimabu samostatně i v kombinaci s etesevimabem, což je podobná látka. Monoklonální protilátka je protilátka (typ proteinu), která byla navržena tak, aby rozpoznávala a připojovala se ke specifické struktuře (nazývané antigen). Bamlanivimab a etesevimab byly navrženy tak, aby se navázaly na S-protein (neboli spike protein) na povrchu viru SARS-CoV-2. Navázání protilátky na S-protein brání vstupu koronaviru do lidských buněk a může tak bránit dalšímu rozvoji nemoci a zmenšuje tak rozsah poškození plicní tkáně. Podle společnosti Eli Lilly protilátka omezuje riziko hospitalizace s vážným průběhem nemoci covidu-19 a smrti o 70 procent. Protilátka napodobuje chování imunitního systému.

Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv

Zdroj