Jediný český lékař z ciziny, jenž pomohl během druhé vlny, je pendler z Francie. Zrovna tu byl na dovolené

3 měsíce starý 17

Když na vrcholu podzimní vlny epidemie vyzval prezident České lékařské komory Milan Kubek lékaře v cizině, aby se vrátili pomáhat domů, zájem projevilo asi 25 z nich. To je podle Kubka docela dost na to, jak jsou vytíženi povinnostmi u svých zaměstnavatelů. Nakonec v českých nemocnicích pomáhal jen jeden lékař, protože byl zrovna na dovolené doma v Přerově. Lubomír Skopal pracuje jako onkolog ve Francii a sám sebe označuje za pendlera.

Praha/Paříž 7:05 3. ledna 2021

Jediný český lékař z ciziny, který pomáhal ve druhé vlně, je pendler z Francie | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Zakázali nám brát si dovolenou, museli jsme zůstat v nemocnicích, měli jsme víc služeb,“ popisuje pro Radiožurnál Lubomír Skopal situaci v okresní nemocnici ve městě Haguenau, které leží u Štrasburku - jen pár kilometrů od hranic s Německem.

„Proto jsem do poslední chvíle nevěděl, jestli do Česka odjedu,“ dodává lékař do telefonu a omlouvá se, že musí něco poradit zdravotní sestře.

Ze sluchátka zazní francouzština, po pár sekundách se ale vrací čeština.

„S covidem jsem měl zkušenost od nás z Francie. Nakonec jsem ale pracoval v přerovské nemocnici jenom tři dny. Považoval jsem to hlavně za symbolické gesto. Mám tu přátele, pacienty, jednou se vrátím, a když vlast potřebuje, je třeba pomoct,“ pokračuje Skopal.

Problémy státu

Lékařů chtělo pomoct víc, ale místní úřady jim podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nedokázaly vytvořit podmínky.

Maximální hodnota: V okrese Rakovník dosáhlo skóre systému PES čísla 100

Číst článek

„To není vůbec jednoduché. Lékaři z ciziny nejsou členy naší komory - potřebují tady právně ukotvit, zařídit pojištění a podobně. Bez podpory ministerstva zdravotnictví je to prakticky nerealizovatelné,“ vysvětluje Kubek s tím, že jediný Lubomír Skopal to vyřešil díky svým dobrým vztahům v přerovské nemocnici.

„Uznávám, že jsme je postavili před hotovou věc. Na takhle rychlou akci není státní správa připravená a hlavně my jako komora vlastně nejsme pro úředníky partner,“ dodává Kubek.

Onkolog Lubomír Skopal je zvláštní případ. Přestože pracuje ve Francii, domů jezdí překvapivě často. Někdy i dvakrát do měsíce.

„Autem to zvládnu za osm hodin. Nejdéle to trvá na hranici, v Německu už mají opravdové dálnice,“ říká s lehkou ironií.

Česko pozadu

„Bylo mi 57 let, když jsem odešel. Systém české onkologie mi přestal vyhovovat a věděl jsem z různých kongresů a služebních cest, že to v Evropě vypadá i jinak. Chtěl jsem dělat pořádnou medicínu a to tady nešlo. Ve Francii se mi to podařilo. Tam můžu třeba ordinovat léky, které v Česku mají jen některá specializovaná pracoviště. Okresní nemocnice v Česku jsou v onkologii opravdu pozadu.“

Zákaz vycházení, zavřené hospody i omezené kontakty. Česko čeká netradiční Silvestr

Číst článek

Přestože i ve Francii zuří koronavirová krize, dostal Lubomír Skopal v nemocnici dovolenou a přijel na Vánoce domů.

Sešli jsme se v Přerově a na schůzku dorazil muž oděný s francouzskou elegancí a s nezbytnou šálou kolem krku.

„Ve Francii jsou opatření podstatně přísnější. Lidé jsou omezeni v pohybu a cestování výrazně víc. Taky jim to ale všechno vysvětlují odborníci. Politici vystupují v médiích jen výjimečně,“ říká francouzský lékař, který pozorně sleduje vývoj epidemie v Česku a srovnává.

„Mně to připadá tady jako zoufale nepřipravené a nekompetentní. Když si vezmete, jak třeba Němci připravují očkovací centra a chystají se na největší zdravotnickou operaci v poválečných dějinách a v České republice se pořád skoro nic neděje. Tady bohužel bude epidemie ještě hodně dlouhá.“

Ve Francii pracuje Lubomír Skopal třetím rokem, na nepravidelné pendlování si zvykl a v Haguenau plánuje pracovat dál. Kvůli profesním možnostem v onkologii a také lepším pracovním podmínkám překousne i vzdálenost téměř 900 km.

Ľubomír Smatana

Zdroj