Jednání NATO ohledně Švédska a Finska skončilo. Dohoda oznámena nebyla

5 měsíce starý 80

Jednání vysokých představitelů NATO, Turecka, Švédska a Finska rozšíření Severoatlantické aliance po dvou hodinách skončilo. Dohodu účastníci schůze neoznámili. Podle finského tisku se země domluvily, že vypracují memorandum, které bude reagovat na výtky Ankary vůči vstupu dvojice severských zemí do NATO, uvedla agentura Reuters. Turecko nesouhlasí s rozšířením vojenské aliance, protože tvrdí, že obě skandinávské země podporují terorismus.

Dnešní jednání se uskutečnilo v Madridu bezprostředně před začátkem summitu NATO. Rozhovory vedli generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, švédská premiérka Magdalena Anderssonová a finský prezident Saul Niinistö. Podle tureckého tisku rozhovory trvaly zhruba dvě hodiny.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM vypráví příběh „za všechny prachy“

číst článek »

Finská média dnes informovala, že Turecko, Švédsko a Finsko připraví společné memorandum, které bude řešit obavy Turecka ze vstupu obou skandinávských zemí do Severoatlantické aliance. Informaci přinesly finský deník Helsingin Sanomat a list Iltalehti v době, kdy lídři Turecka, Švédska a Finska ještě jednali s generálním tajemníkem Stoltenbergem, píše agentura Reuters.

O vstup do NATO požádaly Švédsko a Finsko v květnu v reakci na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě po ruskou invazi na Ukrajinu. Podle agentur bude otázka jejich vstupu patřit k hlavním bodům jednání na madridském summitu.

Ankara už několik měsíců tvrdí, že s rozšířením NATO nesouhlasí, protože Švédsko a Finsko podporují teroristické organizace. Těmi Turecko myslí například Stranu kurdských pracujících (PKK), která je na seznamu teroristických organizací USA i EU, ale také kurdské oddíly YPG, které západní země podporovaly v boji proti organizaci Islámský stát. Ankaře také vadí omezení prodeje zbraní, které oba skandinávské státy vůči Turecku zavedly před několika lety.

Švédská premiérka Anderssonová před cestou do Madridu uvedla, že doufá, že se podaří turecké námitky překonat. Poukázala na to, že její vláda chystá zpřísnění protiteroristické legislativy. Turecký prezident Erdogan dnes před odletem do Španělska řekl, že jeho země chce vidět činy.

Ohledně tureckých námitek chce jednat ve středu s Erdoganem i francouzský prezident Emmanuel Macron. Bezpečnostní poradce Bílého domu Jack Sullivan uvedl, že je možné také setkání mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a tureckou hlavou státu.

Zdroj