Její život ve službě přesahoval většinu našich živých vzpomínek, řekla Trussová. Světoví politici vzpomínají na Alžbětu II.

2 měsíce starý 62

Na smrt královny Alžběty II. reaguje celý svět. Čerstvá britská premiérka Liz Trussová pronesla před britským lidem projev, ve kterém vzdala Jejímu Veličenstvu hold a prohlásila, že Alžběta II. byla skálou, na které byla postavena moderní Británie. Naše země za její vlády rostla a vzkvétala.“ Přední světoví politici vzkazují upřímnou soustrast a sdílí zármutek.

Čerstvá britská premiérka Liz Trussová řekla, že smrt královny byla „obrovským šokem pro národ a svět.“ Královna byla podle ní milována a obdivována lidmi ve Spojeném království i po celém světě. „Byla skutečným duchem Británie a tento duch přetrvá,“ prohlásila. „Byla osobní inspirací pro mě a pro mnoho Britů – její oddanost povinnostem je příkladem pro nás všechny,“ vzdala Trussová královně obdiv. „Její život ve službě přesahoval většinu našich živých vzpomínek,“ dodala. Svůj projev zakončila slovy „Bůh ochraňuj krále“.

Dále čtěte

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Svoboda potřebuje nezávislá média. Podpořte nás a buďme společně silnější

číst článek »

Soustrast vyjádřil také papež František. Smrt britské královny Alžběty II. ho hluboce zarmoutila. „Panovnice byla příkladem velkorysé služby dobru britského národa,“ řekl.

Joe Biden v reakci na smutnou zprávu nařídil stáhnout v zemi americké vlajky na půl žerdi. „Ve světě neustálých změn byla stálou přítomností a zdrojem útěchy a hrdosti pro generace Britů, včetně mnoha těch, kteří by bez ní nikdy nepoznali svou zemi,“ uvedli v prohlášení americký prezident se svou manželkou Jill. „Její odkaz zůstane v britské historii a v příběhu našeho světa.“

Barack a Michelle Obama projevili svou hrdost na to, že se s královnou Alžbětou II. poznali. „Michelle a já jsme měli to štěstí, že jsme Její Veličenstvo poznali, a znamenala pro nás hodně. Znovu a znovu se nás dotýkala její vřelost, způsob, jakým lidi uklidňovala, a jak vnesla svůj značný humor a šarm do okázalých okamžiků.“

Ukrajinský prezident Volodymir Zelenskyj projevil soustrast jménem celého Ukrajinského lidu. S hlubokým smutkem jsme se dozvěděli o smrti Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Jménem ukrajinského lidu vyjadřujeme upřímnou soustrast královské rodině, celému Spojenému království a Commonwealthu nad touto nenapravitelnou ztrátou. Naše myšlenky a modlitby jsou s vámi,“ vzkázal.

Francouzský prezident Emmanuel Macron napsal: „Její Veličenstvo Královna Alžběta II. ztělesňovala britskou národní kontinuitu a jednotu přes 70 let. Budu si ji pamatovat jako přítelkyni Francie, královnu srdcí, která zanechala trvalou stopu ve své zemi.“

Her Majesty Queen Elizabeth II embodied the British nation’s continuity and unity for over 70 years. I remember her as a friend of France, a kind-hearted queen who has left a lasting impression on her country and her century.

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) September 8, 2022

Svůj zármutek projevila i Kamala Harrisová, viceprezidentka USA. Na twitteru napsala: Královna Alžběta II. prožila neuvěřitelný život ve službě a měla hluboký dopad na nespočet životů a historických událostí. Posíláme naši soustrast královské rodině a připojujeme se k lidu Spojeného království a všem lidem na celém světě, kteří truchlí nad její ztrátou.“

Když se podíváme zpět na její život a její vládu, která trvala tolik desetiletí, Kanaďané si vždy budou pamatovat a vážit si moudrosti, soucitu a vřelosti Jejího Veličenstva. Naše myšlenky jsou v této nejtěžší době s členy královské rodiny,“ vzkázal do Británie kanadský premiér Justin Trudeau.

Australský premiér Anthony Albanese vyjádřil soustrast slovy: „Australská srdce putují k lidem ve Spojeném království, kteří dnes truchlí, s vědomím, že budou mít pocit, že ztratili část toho, co dělá jejich národ celistvým.“ Brazilský prezident Bolsonaro vyhlásil v zemi třídenní smutek.

Zdroj