„Ještě větu, abych vás naštval úplně.“ Rakušan v Mostě hájil Jurečku i Fialu, za Ukrajinu se dočkal bučení

před 5 měsíce 97

Restauraci Severka uprostřed mosteckého sídliště proslavil seriál Most! Zřejmě i proto si ji Rakušan a jeho tým vybrali pro třetí ze série ministrových Debat bez cenzury.

Po Karviné, kde Rakušan schytal kritiku mimo jiné i za hovorovou výslovnost názvu „Karviný“, a Sokolově, kde se debata konala v poněkud odlišném prostředí místního „kulturáku“, se Rakušan v čepici v nové růžové barvě Starostů se žlutým nápisem Dycky bez cenzury objevil před půl pátou odpoledne před Severkou.

Ta už byla téměř plná a na Rakušana vevnitř čekali nejen jeho příznivci v čele s jednou ze dvou lídrů kandidátky STAN do europarlamentu Danuší Nerudovou, ale především jeho odpůrci.

U jednoho z dlouhých stolů se sešli regionální politici SPD spolu s příznivci a členy strany PRO Jindřicha Rajchla či nepravomocně odsouzený dezinformátor Jakub Netík. Jen o pár metrů vedle seděli politici STAN z Ústeckého kraje, posléze se objevil i sám hejtman Jan Schiller z hnutí ANO. Jak se ukázalo v průběhu debaty, každý si přijel přihřát svou politickou polívčičku a přiživit se na Rakušanově mediální slávě.

Už v 16.45 organizátoři sál uzavřeli, ostatní zatím dovnitř nesměli, bylo plno. Část lidí v sále musela před barem i tak stát, dohromady šlo o zhruba 160 lidí. Štamgastů tady bylo minimum a drželi se spíše bokem.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Mezitím pár lidí obklopovalo Nerudovou a dávalo jí dotazy. „Tady to dnes není o mně, ale o Vítkovi Rakušanovi. Vyzvali mě na Twitteru, abych přijela Rakušana podpořit, tak jsem to udělala,“ popsala pro Deník N bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně.

Rakušan přišel do hlavního sálu krátce před pátou hodinou a nejprve si koupil pivo. Někdo z kolegů mu k baru poslal drobné na zaplacení, sál zatím bzučel očekáváním. Přesně v 17. hodin ministr vnitra přivítal příchozí a vzápětí si sundal růžovou čepici. V sále totiž bylo vedro. Muž u baru podotkl, že je ministr překvapivě vysoký.

„Tady jsem v Mostě, snad neudělám stejnou chybu jako v Karviné,“ vrátil se s důrazem na poslední „é“ Rakušan k faux pas s českou výslovností v Moravskoslezském kraji. Ve vtipech ještě pokračoval: zaslechl prý, že by místo něj mohl dorazit dvojník. „Žádný ale neměl tak velké oči jako já, a tak jsem to skutečně já,“ smál se. Část sálu vtip ocenila.

„Abych vás mohl naštvat úplně“

Debata ale následně začala pěkně zostra. První dotaz z publika směřoval na kauzu Dozimetr, ministr by měl podle tázajícího odstoupit, sál mezitím volal „demisi“.

Rakušan s klidem přiznal, že jeden člen hnutí je nyní trestně stíhaný, což je dle jeho názoru správně. Když se ale stejný pán zeptal na vyjádření pirátského poslance Jakuba Michálka, který kritizoval STAN kvůli podezřením ohledně financování společné kampaně z roku 2021, předseda Starostů reagoval ostřeji. „Jakub Michálek

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přečtěte celý článek