Jestli se nešidilo. Olomoucké hejtmanství prověří kvalitu šesti silnic z kauzy dopravních zakázek

před 2 měsíce 45

Oprava silnice mezi Olomoucí a Slatinicemi nebo úseku Litovel–Unčovice. To jsou některé ze staveb, které nechá do konce března prověřit vedení Olomouckého kraje kvůli možnému šizení materiálů. Spolu s dalšími investicemi figurují v kauze údajně zmanipulovaných dopravních zakázek.

Olomouc 17:50 28. února 2024

Oprava silnice

Externí firmy provedou například hloubkové vrty, aby zjistily, zda dodavatelé při stavbě silnice nešidili materiály (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

V kauze dopravních zakázek policie loni na podzim obvinila třináct lidí včetně tehdejšího náměstka hejtmana za ODS Michala Záchy a bývalého ředitele krajské správy silnic Davida Štěpánka.

Olomoucké hejtmanství nechá prověřit kvalitu šesti silnic, které figurují v kauze dopravních zakázek

„Zakázky se teď analyzují, máme jich dohromady šest,“ říká hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (Piráti, STAN a nez.).

Mezi stavby, které policie vyšetřuje v kauze údajného manipulování dopravních zakázek, jsou například silnice druhé třídy Olomouc–Slatinice nebo průtah Litovel–Unčovice.

„Budou probíhat kontrolní měření, abychom zjistili, jak na tom ty zakázky vlastně jsou,“ přibližuje hejtman. 

Externí firmy podle něj do konce března provedou například hloubkové vrty, aby zjistily, zda dodavatelé při stavbě silnice nešidili materiály.

V kauze dopravních zakázek v Olomouckém kraji bylo obviněno 13 lidí

Číst článek

Mezi další stavby, které kraj prověří, patří také silnice ve Slatinkách na Prostějovsku nebo cesta mezi Brannou a Hanušovicemi na Šumpersku. „Pokud tam zjistíme nějaké pochybení, tak potom uděláme analýzy z gruntu,“ zmínil Suchánek.

Kontrola staveb

Vedle toho plánuje hejtmanství pečlivěji postupovat už při přípravě a zadávání dopravních zakázek. Vytvořit chce elektronickou databázi všech investic, díky které by pak mohli úředníci jednotlivé projekty porovnávat. Kraj také změní postup při kontrolách samotných staveb. 

„Budeme si dělat kontrolní měření a přejímat ty stavby po vrstvách. Může to být významným prvkem k tomu, aby se tam zabránilo případným neshodám,“ vysvětluje hejtman.

Souhlas opozice

Takový postup je správný i podle opozičního zastupitele Ladislava Oklešťka (ANO). Právě ten vyzval vedení kraje, aby prezentovalo konkrétní kroky, které v souvislosti s kauzou podniká.

„Ta technologie předávání je správně. Protože jednotlivé dílčí vrstvy to potom mohou přebrat zodpovědně a uvidí, co se pod povrchem skrývá,“ říká Okleštěk.

Výsledky analýz kvality silnic budou hotové do konce března, datovou databázi investic chce hejtmanství spustit na konci tohoto roku.

Barbora Taševská

Přečtěte celý článek