Jih a středozápad USA čelí tornádům a bouřím, Arkansas a Illinois hlásí mrtvé

5 měsíce starý 15

foto Následky tornáda, které se prohnalo městem Little Rock v americkém Arkansasu 31. března 2023.

Little Rock (USA) - Rozsáhlé části jihu a středozápadu USA čelí ničivým bouřím a tornádům. Během pátečního odpoledne místního času se vytvořilo tornádo v Arkansasu, které si podle stanice CNN vyžádalo nejméně tři mrtvé a desítky zraněných. V Illinois zemřel nejméně jeden člověk a dalších 28 jich utrpělo zranění, když se v divadle během metalového koncertu za bouře zřítila část střechy, informuje CBS. Pět zraněných po tornádu hlásí Tennessee. Stovky tisíc lidí v zasažených oblastech jsou bez proudu.

Tornáda se během pátku a noci na sobotu zformovala na mnoha místech USA - podle Federálního Střediska pro předpovědi bouří (SPC) hlásí šest států dohromady přes 40 incidentů způsobených tímto živlem. Varování před tornády vydané Národní meteorologickou službou (NWS) platí v Arkansasu, Louisianě, Mississippi a Texasu až do čtvrté hodiny ranní místního času (12:00 SELČ), o hodinu dříve vyprší varování pro části států Illinois, Indiana, Kentucky a Michigan.

Nejméně dva lidé zemřeli podle CNN při tornádu ve městě Wynne ve státě Arkansas a jeden člověk v hlavním městě státu Little Rock. Na obou místech přitom živel napáchal rozsáhlé škody, odnášel střechy domů a vytrhával stromy z kořenů. Ve městě Little Rock bylo hospitalizováno okolo 30 lidí, sdělil podle agentury AFP médiím starosta města Frank Scott. Některá média s odvoláním na odhady záchranných složek a místní zdravotnické zařízení původně informovala, že v Little Rock jsou stovky zraněných. Ze záběrů z místa na sociálních sítích je patrné, že bouře v tomto městě s asi 200.000 obyvateli zničila několik domů a převracela i nákladní auta

"Některým domům to úplně vzalo střechu," popsala AFP z místa novinářka Lara Farrarová, která pracuje pro jedno z místních médií.

V Illinois ve městě Belvidere zemřel jeden člověk a 28 dalších osob utrpělo zranění, když se v místním divadle za silné bouře během koncertu zřítila část střechy, informuje CBS s odvoláním na místní představitele a hasiče. V divadle bylo v té chvíli asi 260 lidí včetně interpretů a zaměstnanců.

Bez elektřiny bylo podle monitorovacího serveru PowerOutage kolem dnešní šesté hodiny ranní SELČ asi 95.000 odběratelů v Illinois, 70.000 v Indianě, 66.000 v Arkansasu a 51.000 v Tennessee.

Také před týdnem zasáhlo USA ničivé tornádo, a to stát Mississippi, kde následkem bouře zemřelo 21 lidí. Aktuální podmínky jsou podle meteorologů podobné těm z minulého týdne. Místa zasažená tornádem v pátek navštívil americký prezident Joe Biden s manželkou Jill.

Zdroj