Jihokorejský soud zamítl žádost sexuálních otrokyň o odškodné. Za války nuceně sloužily japonským vojákům

1 měsíc starý 21

Jihokorejský soud ve středu zamítl žádost o odškodné, které chtěla na Japonsku vymoci skupina žen, jež byly za druhé světové války nuceny sloužit v nevěstincích pro japonské vojáky. Informovala o tom agentura AP.

Soul 12:27 21. dubna 2021

Jihokorejský soud ve středu zamítl žádost o odškodné, které chtěla na Japonsku vymoci skupina žen, jež byly za druhé světové války nuceny sloužit v nevěstincích pro japonské vojáky (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Mezi 20 lidmi, kteří se v roce 2016 obrátili na soud s požadavkem kompenzace od japonské vlády, bylo 11 sexuálních otrokyň. Zbytek tvořili příbuzní žen, které potkal stejný osud, ale jsou již po smrti.

Soul ruší Japonskem financovanou nadaci pro sexuální otrokyně. Tokio tak nutí k uznání válečných hrůz

Číst článek

Soud svůj středeční verdikt zdůvodnil jurisdikční imunitou cizích států vůči soudním řízením v Japonsku. „Pokud půjdeme proti těmto zásadám, rozhoří se nevyhnutelně diplomatický spor,“ uvedl soud v prohlášení.

Aktivisté bojující za práva sexuálních otrokyň rozhodnutí soudu v jihokorejské metropoli Soulu kritizovali a prohlásili, že soud ignoroval jejich snahu vrátit těmto ženám čest a důstojnost. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International označila rozhodnutí soudu za „velké zklamání“.

Podle Tokia otázku sexuálních otrokyň vyřešila dohoda o normalizaci vztahů mezi Jižní Koreou a Japonskem z roku 1965 a další dohoda mezi oběma zeměmi z roku 2015. Ta zahrnovala japonskou omluvu a nabídku, že Tokio vloží miliardu jenů (asi 206 milionů Kč) do fondu pomoci obětem. Soul se na oplátku zavázal, že přestane Japonsko v této citlivé otázce kritizovat.

Na 200 000 ‚utěšitelek‘

Hlavní tajemník japonské vlády Kacunobu Kató řekl, že se k verdiktu vyjádří, až ho japonská strana podrobněji prostuduje. Zdůraznil nicméně, že postoj Japonska k tomuto tématu se nemění.

Kató rovněž připomněl, že středeční rozhodnutí jihokorejského soudu je v rozporu se soudním verdiktem v jiném případu z ledna, kdy jihokorejský soud nařídil Japonsku, aby odškodnil 12 jihokorejských sexuálních otrokyň.

Historické křivdy zatěžují vztahy spojenců. Tokio vyškrtlo Soul ze seznamu předních obchodních zemí

Číst článek

Podle Katóa tento verdikt porušil mezinárodní právo a je nepřijatelný. „Japonsko nadále požaduje, aby Jižní Korea přijala patřičné kroky a toto porušení mezinárodního práva napravila,“ uvedl Kató.

Historikové odhadují, že takzvaných „utěšitelek“, jak jsou nedobrovolné válečné prostitutky eufemisticky nazývány, bylo asi 200 000. Šlo nejen o Korejky, ale také o Číňanky, Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí. Většina z nich je nyní již po smrti.

Japonsko okupovalo Korejský poloostrov od roku 1910 do roku 1945 a části Číny v letech 1931 až 1945. Během druhé světové války pak bylo Japonsko součástí osy Berlín-Řím-Tokio a spáchalo na okupovaných územích řadu zločinů.

ČTK

Zdroj