Jiří Hlavenka: Očkování je největší logistická operace v zemi od II. světové války

3 měsíce starý 9

Očkování je pravděpodobně největší logistická operace v zemi od II. světové války, kdy v rekordně krátké době musíme rozdat nějakých 15 milionů dávek. Na něco takového ten zdravotní systém není nachystaný, popisuje v rozhovoru pro deník FORUM 24 radní Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka (Piráti), který má na starosti software pro logistiku očkování a související procesy. Po všech modelováních všem rozumným vyšlo, že se musí udělat zcela oddělená infrastruktura, dodává tento propagátor očkovacích center.

Praktičtí lékaři kritizují přednostní dodávání vakcín do očkovacích center. Podle předsedy jejich sdružení Petra Šonky způsob rozdělování dodávek vede u praktiků k výrazně větším frontám zájemců starších 80 let, než kolik jich podle registru zbývá očkovat v centrech. Vy se zabýváte logistikou očkování, jak by se to mělo řešit?

Předně jsem rád, že je konkurence mezi očkovacími centry a praktiky. Obecně vzato platí, že čím víc subjektů ochotných a schopných okamžitě začít očkovat, tím větší vstřícnost ke klientům, tím méně vakcín bude ležet kdesi ve skladě zkrátka, tím lépe pro národ. To platí i pro případ opravdu velké dodávky vakcín, což se může stát s tím Johnsonem. Může se stát, že znenadání budeme mít možnost získat naráz vysoké stovky tisíc dávek Moderny. Z tohoto pohledu tyto kapacity chápu jako dobrou zprávu.

Neměla by se praktikům dodávat i některá z dalších vakcín, jak sami navrhují?

V Jihomoravském kraji se řeklo, že všechna Astra půjde praktikům, pro které je díky snadnému skladování nejvhodnější. Balíčky ampulek Astry pak dostávají podle počtu svých nahlášených zájemců o očkování. To mi připadá jako rozumný postup. Moderna by s tím nehnula, je jí hrozně málo, ta je pro mobilní týmy. A Pfizer je složitý na skladování, a to i přes zmírněné nároky na teplotu, ne každý praktik má mrazák na minus 15 stupňů. Uznávám ale, že kdyby mělo docházet k velkým disparitám, tak by stálo za úvahu dát i těm praktikům ten Pfizer, pakliže by to experti schválili.

Co se sem hrne ve velkém, je Pfizer, to je jediná vakcína, jejíž dodávky fungují – jsou stabilní a víme tedy, kolik jí dostaneme. A očkovací centra jedou jak na běžícím pásu. V prognózách, které jsme k nim připravovali, jsme počítali, že praktici budou spíše ti „vykrývací,“ protože vycházíme z předpokladu, že očkování má probíhat v centrech, kde se lidé nehromadí.

S žádnými davy praktici nemají problém, ujišťuje předseda jejich sdružení.

U covidu je nicméně důležitý velký prostor s vysokými stropy, což bezvadně dodržujeme v očkovacích centrech.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

V očkovacím centru v Kadani na počátku března zaplnil čekárnu dav.

To měli ve špitále, že? To pak pardon, ale to je banda hňupů, protože, jak od začátku říkáme, centrum nemůže být ve špitále. U dvou nemocnic jsme měli ten problém i u nás, nastoupili jsme na ně s hejtmanem a byli jsme na ně zlí, řekli jsme jim, že to musí být úplně bokem, neboť jde o specifickou logistickou operaci, na kterou ten špitál svými budovami není nachystaný. Nakonec souhlasili, že centrum zřídí jinde.

Jde o to, že má-li centrem projít tisíc lidí denně, tak bude-li ve špitálu, vždy se vám tam budou někde shlukovat, což se ve velkém centru nestává. K té Kadani nemám slov. Když jim to modelujete, ukazujete, jak to vychází matematicky, a oni jsou zatvrzelí… To očkování je pravděpodobně největší logistická operace v zemi od II. světové války, kdy v rekordně krátké době musíme rozdat nějakých 15 milionů dávek. Na něco takového ten zdravotní systém není nachystaný. Po všech modelováních všem rozumným vyšlo, že se musí udělat zcela oddělená infrastruktura. Ta něco stojí a vyžaduje i extra lidi, kteří se musí zaplatit.

Dobře, ale využívají se k tomu snad existující budovy…

Ty největší ve městě. Ideální jsou sportovní a kulturní haly. A nejde o žádný náš výmysl, v podstatě vycházíme z německých plánů pro očkovací centra.

Jaké jsou v Jihomoravském kraji zkušenosti s přijetím vakcíny AstraZeneca?

U nás ta nedůvěra nikdy moc výrazná nebyla. Vím, že lidé jsou přeopatrní a chtějí jen to nejlepší, ale minimálně u nás v Jihomoravském kraji si uvědomují, že si lidově řečeno nemohou vyskakovat.

Dále čtěte

FCM

Doležal, Šafr, Němcová nebo Obrana před Babišem. Podporujte žurnalistiku čtením!

Spolek Free Czech Media ve spolupráci s deníkem FORUM 24 vydal v roce 2020 čtyři knihy. Najdete v nich aktuální témata, rozhovory i historii. ...

číst článek »

Platí zatím u očekávané vakcíny Johnson & Johnson původně stanovený termín první dodávky?

Mám za to, že se nic nezměnilo a platí původní vyhlášený termín, podle něhož u nás mají být první ampulky 19. dubna, ale žádná informace o množství se k nám nedostala. Předpokládal bych, že stejně jako u ostatních vakcín půjde o pomalý náběh, kdy zpočátku přistane letadlo s jedinou paletou. Tak je to ale v pořádku, distribuční systém se musí zajet, lékaři si musí zvyknout na odlišnosti v aplikaci.

Ve skladech už žádné vakcíny nesušíme?

Zpočátku se prosazovala tendence k jakémusi přeopatrnému skladování velkých zásob vakcín, od toho jsme už ale víceméně upustili stejně jako od držení „trezoru“ vakcín pro druhou dávku. Lze říci, že co přijde, tak se hned vyočkuje. Také už se prodloužily lhůty mezi první a druhou dávkou, kdy platí, že první dávka je na vybudování imunity a druhá na její zapamatování. U Pfizeru podávali druhou dávku v rozpětí zhruba 20 až 48 dní, a v těchto rozpětích se ukázalo, že se podařilo zajistit či udržet velmi slušnou úroveň imunity.

Pokud by byl dostatek vakcín, jakým tempem by váš kraj byl schopen očkovat?  

Umíme 30 000 denně, a i tato kapacita by šla nafouknout. Problém je tedy jen v těch dodávkách, a zřejmě bude až do konce.

Zdroj