Jižní Evropu čekají rekordní vedra. V Česku víkendové teploty nepřekročí 25 stupňů

1 měsíc starý 11

V pátek by mělo být v Česku jasno až polojasno, přechodně oblačno a na jihovýchodně budou ojediněle přeháňky nebo bouřky.

K večeru bude spíš oblačno a později především na jihozápadě přijdou i bouřky nebo déšť. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 28 a 32 stupni Celsia, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu.

V sobotu by se mělo mírně ochladit, obloha bude polojasná a nejvyšší teploty by se měly pohybovat mezi 21 až 25 stupni Celsia.

Neděle však přinese vydatné deště, pršet by mělo skoro celý den. Meteorologové očekávají nejvyšší teploty mezi 18 a 16 stupni Celsia. Deštivé počasí by mělo vytrvat i v pondělí, vyjasní se až o den později.

Naopak jižní Evropa by se v následujících dnech měla připravit na vlnu extrémních veder. Ta neminou Itálii, Řecko, Albánii, Makedonii, Bulharsko či Rumunsko. Teploty budu atakovat až 50 stupňů Celsia, dokonce by mohly padat rekordy.

Nejvyšší evropskou teplotu v historii zatím naměřili meteorologové v řeckých Aténách roku 1977, bylo to 48 stupňů Celsia. Kromě toho, že takto vysoké teploty ohrožují zdraví, jsou nebezpečné i kvůli větší pravděpodobnosti vzniku požárů.

Zdroj