Jižní Karolína schválila zákaz potratů po přibližně šestém týdnu

4 měsíce starý 5

Mnoho amerických států zpřísnilo zákony upravující potraty poté, co americký nejvyšší soud loni zrušil verdikt v procesu označovaném jako Roeová versus Wade z roku 1973 a tím také ústavní ochranu práva na potrat. Umožnil tak jednotlivým státům USA zakazovat umělé ukončení těhotenství.

Proti zákazu potratů od šestého týdne těhotenství v senátu Jižní Karolíny v úterý hlasovala pouze pětice senátorek, které jsou jedinými ženami v 46členném sboru. Tři z nich jsou republikánky, jedna demokratka a jedna bez stranické příslušnosti. Pětici, která je známá také pod přezdívkou „sesterské senátorky“, tleskaly u vchodu do senátu desítky stoupenců práva na potrat. Všech pět jich mělo odznaky s nápisem „zvolte více žen“.

Zákaz potratů, který odsouhlasili zákonodárci v Jižní Karolíně, obsahuje několik výjimek. Vztahují se na případy, kdy je v ohrožení zdraví nebo život matky nebo kdy má plod „život ohrožující anomálie“. Potraty mají být také umožněny do dvanáctého týdne v případě znásilnění.

Minulý týden schválila zákaz potratů po dvanáctém týdnu Severní Karolína. Dosud byla v tomto státě nejzazší hranice pro přerušení těhotenství dvacet týdnů.

Zdroj