Jižní Osetie se chce připojit k Rusku: Jen vy chráníte svět proti nacismu!

4 měsíce starý 28

V tomto textu najdete:

  • S datem 30. března: Všechny úkoly a cíle, kladené na vojsko, byly splněny. – Prezident Jižní Osetie oznámil plán připojit se k Rusku.

Středa 30. března v noci

Rusko oznámilo snížení počtu svých vojáků v okolí Kyjeva a Černihivu a za svůj hlavní cíl nyní označilo „osvobození“ Donbasu.

Tak zní hlavní zpráva dne a i v médiích kontrolovaných Kremlem se změna strategie na bojišti objevuje mezi nejčtenějšími články. Jako příklad poslouží otisk online deníku Lenta, který vydává Rambler Media Group, dceřiná společnost státem vlastněné Sberbank.

Foto: Seznam Zprávy

Otisk titulní strany deníku Lenta, středa 30. 3. kolem 23:00 SEČ. (Strojový překlad.)

Jak lze aktuální vývoj číst, popisuje v tomto rozhovoru pro Seznam Zprávy bezpečnostní expert Jan Ludvík z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Ohlášení omezení aktivit v okolí Kyjeva a Černihivu je přiznáním reality na místě – ruské síly na kyjevské frontě nebyly schopny postupovat,“ říká například.

A takhle si o tom čtou čtenáři v Rusku: „Ruské ministerstvo obrany poprvé odhalilo podrobnosti o první fázi speciální operace na Ukrajině. Ruská armáda hodlala přimět nepřítele, aby soustředil své hlavní síly k udržení velkých měst, oznámil novinářům oficiální zástupce ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov,“ píše Lenta.ru.

„V první fázi speciální vojenské operace prováděné ruskými ozbrojenými silami na území Donbasu a Ukrajiny bylo naplánováno přimět nepřítele, aby soustředil své síly, prostředky, zdroje a vojenskou techniku ​​k udržení velkých měst v těchto oblastech včetně Kyjeva,“ cituje deník Konašenka, který je mluvčím resortu.

Operace podle něj probíhala tak dobře, že nebylo nutné útočit na velká města, čímž se zamezilo civilním obětem. Rusové nadto udrželi ukrajinské bojovníky v šachu, a tak je Kyjev nemohl použít k odporu proti ruským silám na Donbasu.

„Všechny úkoly a cíle, kladené na vojenské jednotky, byly splněny,“ dodává Lenta.

Foto: Seznam Zprávy

Detail článku na Lenta.ru, 30. března. (Strojový překlad.)

Druhá zpráva, která stojí za pozornost, přišla ze separatistického regionu Jižní Osetie. Ta hodlá „v blízké budoucnosti podniknout kroky k připojení k Rusku. Uvedl to prezident částečně uznané republiky Anatolij Bibilov, jehož výzva byla zveřejněna v telegramovém kanálu strany Jednotné Rusko,“ píše Lenta.

Informace je to o to zajímavější, že právě tady – na území Gruzie – si Vladimir Putin poprvé vyzkoušel scénář, který teď zopakoval na Ukrajině. Psal se rok 2008 a Rusko nejprve vyhlásilo podporu dvěma separatistickým republikám. Propaganda hovořila o genocidě etnické menšiny. Následovala hromadná evakuace ohrožených obyvatel. A pak útok na suverénní stát, při kterém Rusko od Gruzie odtrhlo dvě vzbouřená území – Jižní Osetii a Abcházii. (Detailněji v tomto rozboru.)

Teď Jižní Osetie žádá připojení k Rusku. „Věřím, že sjednocení s Ruskem je naším strategickým cílem. Je to naše cesta, po které lid touží. Touto cestou se vydáme. V blízké budoucnosti podnikneme příslušné právní kroky,“ cituje Lenta Bibilova.

Ten se dále domnívá, že Rusko a celý svět s ním zažívá zlom. „Ruský svět dnes hájí zájmy těch, kdo jsou mu oddáni, kdo jsou proti nacismu, respektují univerzální lidské hodnoty a základní práva a normy akceptované celým mezinárodním společenstvím.“

Jen doufejme, že se Rusko nepustí do denacifikace Gruzie.

Foto: Seznam Zprávy

Detail článku na Lenta.ru, 30. března. (Strojový překlad.)

Projekt: Co píší ruská média

Tento text si nedělá ambice být komplexním monitoringem ruských médií. Předkládáme výseč toho, jak ruský aparát prostřednictvím agentur, novin či webů, které ovládá, informuje veřejnost o válce na Ukrajině, kterou Kreml rozpoutal.

Přiložené otisky deníků, webů či agentur jsou vždy opatřeny pouze strojovým překladem, který není zcela přesný.

Výběr médií je čistě nahodilý.

Válka, která začala 24. února, je i válkou informační. Mnohdy je situace špatně čitelná, zprávy, které přicházejí z Kyjeva, jsou zcela odlišné od těch, které hlásí Moskva. A ruské vidění konfliktu je na míle daleko tomu, jak situaci „čte“ Západ. Takže proto tento pohled vznikl. Abyte měli představu, jaký je ruský pohled.

Přehled od 16. do 22. března

Předled od 9. do 15. března

Přehled od 2. do 8. března

Zdroj