Jobbik chce referendum, aby zamezil možnému odchodu Maďarska z EU

1 měsíc starý 17

Opoziční strana požaduje vypsání plebiscitu s otázkou „Souhlasíte s tím, aby parlament nepodporoval žádný návrh nebo iniciativu, která by mohla vést k odchodu Maďarska z Evropské unie?“

Předseda strany Jobbik upozornil, že ústava „zakazuje vypsání referenda v otázce závazku vyplývajícího z mezinárodní smlouvy, ale vláda může kdykoliv dvoutřetinovou parlamentní většinou rozhodnout o vystoupení země z Evropské unie”.

Gyöngyösi je přesvědčen, že Orbánovým cílem je vyvést Maďarsko z Evropské unie. „Upozorňovali jsme na to už před lety a po posledních vyjádřeních maďarského premiéra je zcela jasné, co je Orbánovým cílem,“ dodal Gyöngyösi.

Na setkání Maďarů v rumunském městě Băile Tușnad předseda maďarské vlády odmítl multietnickou společnost a obhajoval zachování čistoty maďarské rasy. „Nechceme být míšenci smíšenými s Neevropany,“ řekl. Tvrdil také, že země, kde spolu žijí evropské a mimoevropské národy, „už nejsou národy, ale konglomeráty národů“.

Orbán na nedávné konferenci americké CPAC (Conservative Political Action Conference) v Texasu vyzval konzervativce, aby získali zpět instituce, kterým dominuje „globalistická vládnoucí třída“. A to jak ve Washingtonu, tak v Bruselu. „Musíme najít přátele a spojence jeden v druhém. Musíme koordinovat pohyb našich jednotek, protože čelíme stejné výzvě,“ prohlásil.

Zdroj