Johnson se poslancům „z celého srdce“ omluvil za večírky během lockdownu. Prý netušil, že porušuje pravidla

5 měsíce starý 84

Johnson v úterý poslancům řekl, že se „z celého srdce“ omlouvá za svou účast na večírku. Údajně netušil, že setkání bylo v rozporu s vládními nařízeními proti šíření koronavirové infekce. Vědomě tak prý neporušil pravidla a záměrně neklamal parlament.

Podle zpravodaje ČT v Londýně Bohumila Vostala je britská veřejnost na Johnsonovu kauzu velmi citlivá, podle aktuálního průzkumu pro list The Times má sedmdesát procent Britů negativní emoce, když slyší Johnsonovo jméno, nejčastěji prý volí výraz „lhář“. Johnson podle Vostala v parlamentu také tvrdil, že chce pokračovat ve své funkci a že chce pokračovat v dodávkách zbraní Ukrajině.

Johnson musel minulý týden zaplatit pokutu, která se týkala jeho oslavy narozenin v červnu roku 2020, jež se uskutečnila v jednacím sále britského kabinetu a na níž byli v rozporu s tehdy platnými pravidly více než dva lidé. Peněžitý trest se týkal i Johnsonovy manželky Carrie a ministra financí Rishiho Sunaka.

Policie uložila celkem padesát pokut v souvislosti s aférou zvanou Partygate, která zahrnuje 12 setkání v Downing Street a jiných částech vládní čtvrti Whitehall během koronavirových uzávěr. Podle britských médií činila Johnsonova pokuta 100 liber (2940 korun), jelikož však závazek uhradil do 14 dnů od jeho vydání, snížila se částka na polovinu. Johnson se tak stal prvním britským ministerským předsedou, který byl potrestán za porušení zákona během svého pobytu v úřadu.

Tlak na odstoupení polevil s válkou na Ukrajině

Opozice vyzvala předsedu vlády k rezignaci a obvinila ho z klamání parlamentu. Johnson loni zákonodárcům řekl, že v Downing Street byla během pandemie dodržena všechna pravidla. Předseda opozičních labouristů Keir Starmer premiéra obvinil, že je „nečestný“, jeho omluvu označil za vtip a vyzval ho k rezignaci.

Předseda britské Dolní sněmovny Lindsay Hoyle oznámil, že opoziční Labouristické straně umožní ve čtvrtek debatovat a hlasovat o tom, zda premiér zákonodárce klamal. Pokud návrh projde, věcí se začne zabývat parlamentní komise, která v případě, že premiéra shledá vinným, doporučí postihy. O těch pak budou opět hlasovat poslanci.

Je však nepravděpodobné, že by návrh prošel, protože Johnson si zachovává podporu většiny zákonodárců své Konzervativní strany. Tlak některých konzervativních poslanců, aby odstoupil, polevil s válkou na Ukrajině, v níž se snaží hrát jednu z vedoucích rolí v reakci Západu. Hrstka konzervativců sice opakovaně vyzvala k jeho rezignaci, většina však tvrdí, že nyní není ten správný čas.

Zdroj