Johnsona čeká po volbách horké léto

5 měsíce starý 25

Boris Johnson přežil hlasování o nedůvěře ve vlastní straně, ale po porážce konzervativců v doplňujících volbách mu to možná stejně pozici nezachrání. Toryové prohráli v obou obvodech, kde křesla obhajovali, a nálada veřejnosti se tak zdá být jasná. Prohra už stála křeslo předsedu strany, který sám rezignoval. Lídrem konzervativců je ale Johnson, jehož aféra s večírky během covidu a z ní ústící nepopularita pravděpodobně k oběma porážkám přispěly nejvíc. Tlak na jeho odstoupení tak může vzrůst. Je sice otázka, zda si v období vysoké inflace a pobrexitových ekonomických těžkostí může někdo jiný vést lépe, ale tzv. brexitgate přestavuje jednoznačně zbytečné závaží navíc, kterého je navíc poměrně jednoduché se zbavit.

Návrat Labour Party

Dále čtěte

()

Kupte si Speciál FORUM a přispějte na sbírku pro ukrajinskou armádu. Pomáhejte s námi

číst článek »

Ve volebním okrese Wakefield triumfovali konzervativci před třemi lety, když jejich kandidát porazil labouristku Mary Creaghovou o 7,5 procentního bodu. Teď ovšem museli skousnout porážku o 17 procentních bodů, což je nejhorší výsledek od voleb v roce 1997. I když tento okres nikdy nebyl žádnou konzervativní pevností, Imran Khan tam vyhrál jako první konzervativec od roku 1931, tak v posledních deseti letech tam byly rozdíly mezi oběma stranami v řádu jednotek procentních bodů.

Ohromný výprask je pro torye jistě důrazným varováním. Můžou se sice utěšovat tím, že volební účast byla velice nízká a ve všeobecných volbách by byla jistě vyšší. Jenže rozdíl v počtu hlasů je i v absolutních číslech nejvyšší od roku 2005. Křeslo v tomto volebním okrese bylo sice pro Konzervativní stranu tak trochu navíc a není úplným překvapením, že se v době vysoké inflace a Johnsonova skandálu vládní straně nepodařilo jej obhájit. Ovšem způsob, jakým zde prohrála, je pro stranu znepokojivý.

Venkovské vítězství městských liberálů

Možná ještě horší je pro ně ale výsledek v druhém z volebních okrsků, v nichž se volby konaly. Od zřízení tohoto obvodu zde křeslo nezískal nikdy nikdo jiný než Angela Browningová a Niel Parish, kteří oba zastupovali konzervativce. V posledních volbách v roce 2019 zde Parish zvítězil dokonce o více než 40 procentních bodů a úctyhodných více než 24 tisíc hlasů. Vlastně krom úplně prvního hlasování v roce 1997 zde konzervativci vždy měli dvouciferný procentní náskok.

Obvod Tiverton and Honiton je převážně venkovská oblast v Devonu. Místní hlasovali celkem spolehlivou většinou pro brexit a jde o obvod s vyšším průměrným věkem, než je britský průměr s průměrným příjmem. Přesto tady naprosto překvapivě triumfovali Liberální demokraté, kteří mají pověst strany pro bohatší a mladší městské voliče. Navíc jsou jednoznačně proevropští. Je pravda, že i v tomto okrsku byla volební účasti nižší než normálně, ale i tak je porážka o téměř více než 14 procentních bodů šokující.

Johnson, nebo brexit

Právě výsledky ve druhém ze zmiňovaných obvodů ale mohou znamenat, že problém voličů s konzervativci je daleko hlubší. Mohlo by jít o vyjádření nespokojenosti s tím, jaké výsledky místním prozatím přinesl brexit. To by bylo pro torye daleko horší, ale pokud si to tak vyhodnotí, mohlo by to Johnsonovi paradoxně i trochu pomoci. Je totiž možné se zbavit nepopulárního premiéra opředeného skandály, který navíc svou politickou kariéru pevně spojil s brexitem. Jenže na rozdíl od skandálů se od brexitu strana lehce oprostit nemůže.

Přesto celkem určitě platí, že tlak na Johnsona jen poroste a bude pro něj obtížné, byť ne zcela nemožné, jej ustát. Musí stranické kolegy a kolegyně přesvědčit, že jeho konec by znamenal vysoké riziko předčasných voleb, do nichž se teď konzervativcům určitě nechce. Slabost premiéra Johnsona přichází v nejméně vhodnou dobu. Johnson je velkým podporovatelem Ukrajiny. Naštěstí se ale nezdá, že by jeho nástupce, ať už z řad konzervativců, či opozice, kurz v této otázce výrazně měnil.

Zdroj