„Jsem úplně normální chlap z Mariánek. Narodil jsem se tu a s občasnou přestávkou na dovolenou a studium zde žiji celý život. Ve...

5 měsíce starý 142
„Jsem úplně normální chlap z Mariánek. Narodil jsem se tu a s občasnou přestávkou na dovolenou a studium zde žiji celý život. Ve volných chvílích, kterých je při výkonu funkce starosty absolutní minimum, se věnuji mé největší vášni – četbě science fiction a fantasy. Ve veřejném prostoru jsem se začal angažovat jednoduše proto, že jsem se chtěl zapojit, pomoci a něco změnit. Dokázat, že i obyčejný člověk má co říct a čím přispět.

Piráti pro mě byli jasná volba. Hlavní pirátské myšlenky zcela odpovídají mým názorům. Státní aparát by měl zajišťovat základní chod země a nemontovat se zbytečně lidem do života. Souhlasím také s legalizací konopí, byť sám nejsem uživatelem. Razím ale heslo "každý podle svého gusta".

Jednou z největších životních výzev pro mě bylo zvládnout volby 2018. Já jsem totiž na místo starosty nastupoval v únoru téhož roku, tedy 7 měsíců před volbami. Nahrazoval jsem mého kamaráda Petra Třešňáka, který se stal poslancem. Prvotní myšlenka byla to do těch voleb nepokazit, dotáhnout rozjeté projekty a neudělat si ostudu. Snad také mou zásluhou se ale vše podařilo a lidé nám ve volbách dali ještě větší podporu než v těch předchozích.

K mé práci se vážou i ty nejzajímavější vzpomínky, které mám. Jsou spojeny s pracovními cestami do měst, která spolu s Mariánskými Lázněmi úspěšně usilovala o vstup do UNESCO. Ještě teď si třeba vzpomínám na prvotní šok, když na mě starosta Bad Emsu poprvé promluvil česky. Má u nás kořeny! Z toho je vidět, že Čech se nikde neztratí.

No a nejkrásnější vzpomínky? Vzpomínám třeba na upozornění od občanky na špatnou kvalitu dřevěného mostku, přes který pravidelně chodí. Jindy se na mě zase obrátili manželé s tím, že muž je na invalidním vozíku a k jejich vchodovým dveřím do domu není rampa. Když se pak taková zdánlivá maličkost vyřeší a dotáhne do konce a ti lidé mi znovu zavolají a poděkují za dobrou práci, nabíjí to baterky. Víte, že jste přímo tomu člověku zlepšil život a udělal mu radost. Pak se můžu s větší chutí zase pustit do těch strategických věcí a investic za desítky milionů korun.

Povedlo se nám toho hodně. Máme nové trolejbusy, zrekonstruovali jsme zimní stadion a další sportoviště, opravujeme za desítky milionů městský majetek, silnice a chodníky. Jen na dotacích jsme za poslední 4 roky mého starostování dokázali získat 90 000 000 Kč. To není při ročních příjmech města kolem 300 mil. rozhodně málo. No a podařilo se nám po 10 letech snah zapsat spolu s 10 dalšími lázeňskými městy na seznam UNESCO.

Na městě je pořád co dělat. Chci pro Mariánky dotáhnout do konce klimatické lázně, obnovit bytový fond, rozvíjet sportoviště a spoustu dalších projektů.“

Martin Kalina – starosta Mariánských lázní

#odvahadelatcojespravne #humansofpirati

Zdroj