Jsme na tom bledě, přiznal před straníky Kim

3 měsíce starý 103

Jediným způsobem, jak toho dosáhnout „i přes neutěšenou situaci, je, aby strana držela pohromadě“, citovala ho KCNA v pondělí, tedy den poté, co KLDR oslavila 76. výročí založení Korejské strany práce (KSP).

Luxus za drogy

„Oficiální činitelé by neměli bažit po privilegiích (…) a měli by vždy brát v úvahu, jestli jejich práce nenarušuje zájmy lidu nebo mu nezpůsobuje problémy,“ zdůraznil vůdce.

Britská stanice BBC přitom v tentýž den přinesla rozhovor s bývalým vysokým činitelem severokorejských tajných služeb, který v roce 2014 přeběhl do Jižní Koreje. Kim Kuk-song v něm prozradil, že režim v Pchjongjangu se neštítí ničeho, včetně prodeje zbraní a drog, aby si vydělal peníze, které pak investuje do svého vlastního blahobytu.

Popsal například, jak v 90. letech na přímý příkaz tehdejšího lídra Kim Čong-ila, otce Kim Čong-una, dostal za úkol získat peníze prodejem drog. Kim Kuk-song proto přivezl do země tři cizince, kterým zařídil výrobnu v prostorách KSP.

„Byl to pervitin, který jsme prodávali za dolary,“ řekl přeběhlík. Na otázku, kde peníze končily, odpověděl: „Všechny peníze v KLDR patří severokorejskému lídru. Za ně si kupuje vily, auta, jídlo, oblečení a další luxus.“

Kim Čong-un nedávno naznačil, že by za určitých podmínek byl ochoten obnovit dialog se Soulem. Kim Kuk-song má ale o upřímnosti hlavy KLDR velké pochyby. „Pokračuje ve strategii, kterou jsme nastolili. Severní Korea se nezměnila ani o 0,01 procenta,“ varoval přeběhlík.

Zdroj