Čína a Rusko jsou podle Senátu bezpečnostní hrozbou a vláda by neměla uchazeče z těchto zemí oslovovat a zvát do tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Horní komora v usnesení vyjádřila znepokojení nad postupem vlády i ministerstva průmyslu. Podle senátorů jejich postup vzbuzuje nedůvěru členů českého Parlamentu i zahraničních partnerů v rámci NATO a EU.

Aktualizujeme Praha 17:39 31. března 2021

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Jan Sucharda | Zdroj: Český rozhlas

Senátoři poukazovali hlavně na to, že v případě výstavby nových bloků jde i o otázku národní bezpečnosti.

Senát se proto usnesl na tom, že národní bezpečnost je v případě nových jaderných bloků nadřazena všem ostatním parametrům včetně ceny.

Vláda podle Senátu nepostupuje předvídatelně. Pokusy o spolupráci ve strategických oblastech se subjekty ze států, které jsou bezpečnostní hrozbou, mohou způsobit ohrožení národní bezpečnosti, stojí v usnesení.

Připravujeme podrobnosti...

Senát jednal o vývoji kolem příprav tendru Dukovany.

Důrazně připomněl, že nejde o žádnou komerční záležitost, kde rozhoduje nejnižší cena, ale o projekt strategického významu. Postup ministra Karla Havlíčka pak senátoři označili za bezpečnostní riziko.

17:21 – 31. 03. 2021

3 50

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Ivermektin nedoporučuje ani Světová zdravotnická organizace. O přínosech léku nemá dostatek dat

  2. ‚Jsou bezpečnostní hrozbou.‘ Senát nechce, aby vláda zvala čínské a ruské firmy do tendru na Dukovany

  3. Čaputová jmenuje Hegerův kabinet ve čtvrtek. Do funkce zatím nenastoupí ministr sociálních věcí

  4. Teď se handrkovat o odměny pro zdravotníky je trapné. Jako stát jsme prohráli všechno, říká Kubek

  5. Kriminalisté znovu prošetří kauzu tendru na dálniční známky. Státní zástupce odložený případ vrátil

  6. Síť samoobslužných výdejních boxů se rozroste na trojnásobek. Města řeší, zda je zpoplatní

Aktuální témata

Koronavirus, Petr Kellner, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme