Jste rasisti a dopouštíte se dehumanizace

před 2 měsíce 37

Polemika s Respektem

Reakce na komentář Marka Švehly „Nepřehnali jsme to s podporou Izraele?“

 Profimedia

Nálety v okolí a strach. (Neznámá palestinská žena se svým dítětem ve škole provozované Agenturou OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě UNRWA, 10. listopad 2023) • Autor: Profimedia

Jsme hluboce znepokojeni způsobem, jakým se přední české liberálně orientované médium prostřednictvím svého redaktora vyjadřuje k probíhající krizi v Izraeli a Gaze. Ve své reakci na kritiku postoje české vlády k situaci na Blízkém východě Marek Švehla schvaluje porušování mezinárodního práva, využívá rasistické předsudky, dopouští se dehumanizace a mimo jiné také účelově ohýbá a zkresluje realitu.

V první řadě je třeba upozornit, že výzva, o které redaktor Respektu hovoří, nepožaduje, „aby se vláda vedle bezpečnosti Izraele víc starala také o humanitární katastrofu, k níž pod tíhou války v Gaze dochází“. Požadavky této výzvy jsou konkrétní a míří na změnu postoje české vlády tak, aby odpovídal závazkům jak jejím, tak mezinárodního společenství. Minimální kroky, které je třeba učinit, jsou v textu otevřeného dopisu jasně a srozumitelně vysvětleny, v článku samotném však chybějí. Je otázkou, proč komentář, který tuto výzvu prezentuje jako své hlavní téma, nenaplňuje základní smysl novinářské práce, tedy zprostředkovávat fakta a informace. Namísto toho používá vágní odkaz na formulovanou kritiku jako odrazový můstek k prezentaci vlastních předsudků a fantazií, které jsou s výzvou, jejími požadavky i realitou války v Gaze v zásadním rozporu.

Přečtěte celý článek