Juchelka: Vláda hasí požár tak, že ho nechá rozhořet. V opozici mluvila jinak

5 měsíce starý 24

„Nová vláda je zatím slabá. Čelíme covidové a energetické krizi i inflaci. Pomoc nepřichází, vláda naopak zrušila Antivirus B a začínají se bouřit různé podnikatelské svazy,“ kritizoval Juchelka ve vysílání CNN Prima NEWS vládu premiéra Petra Fialy (ODS).

Proti tomu se šéf KDU-ČSL a ministr práce Marian Jurečka tvrdě ohradil. „Antivirus B jsme nezrušili, ale pozastavili. Pokud bude potřeba, obnovíme ho. Jsme v situaci, kdy se extrémně zadlužujeme a musíme hlídat každou korunu. Pomáhejme tam, kde to má smysl. Musíme si uvědomit, že vše, co dáváme, dáváme na dluh a jednou to zaplatíme. Musíme být zodpovědní a rozumní,“ reagoval.

Program Antivirus B, který má finančně firmy motivovat, aby kvůli covidu nepropouštěly své zaměstnance, kteří končí v karanténách a izolacích, nová vláda pozastavila letos 1. ledna. Od té doby kabinet vyhodnocuje, zda jde v současné situaci o efektivní nástroj pomoci.

O tom je Juchelka stále přesvědčen. „Podnikatelům jste řekli, my vám nepomůžeme. Vláda dělá něco jiného než to, co říkala v opozici. Hasí problémy tak, že požár nechá rozhořet. Jsem zvědav, kdy se Antivirus B rozjede a jak bude vypadat, protože omikron se rozjíždí také,“ argumentoval Juchelka, který je za hnutí ANO stínovým ministrem práce a sociálních věcí.

Jurečka: Víte, co znamená slovo pozastavit?

Jurečka mu pak znovu připomněl, že Antivirus B je pozastaven, nikoliv zrušen, a že Antivirus A stále běží. „Říkám znovu, pokud to bude nutné, Antivirus B aktivujeme a klidně zpětně. Víte, co znamená slovo pozastavit? Uvidíme, jaký bude vývoj a budeme na to reagovat. Program se dá pak vyplácet i zpětně,“ zdůraznil.

Z programu Antivirus se dosud proplácí příspěvek A pro pracovníky v karanténě, který firmám pokrývá 80 % náhrady mzdy do 39 tisíc korun. Dříve stát poskytoval ještě příspěvek A+, kdy hradil celé mzdy s odvody do 50 tisíc korun v provozech. Ten ale Fialova vláda nařídila uzavřít.

Zdroj