Jurečka má pravdu. Pracovat je normální a zdravým lidem nemáme financovat pobyt doma

před 2 týdny 36

KOMENTÁŘ / Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka má možnost poměrně historickým způsobem změnit systém sociálních dávek v České republice. Pokud se mu to podaří, bude to více než záslužné, i když možná trochu politicky nebezpečné. Jurečka by ale neměl couvnout a měl by si stát za tím, co lidem vzkazuje: Zdraví lidé mají pracovat. A pokud nechtějí, ať nezatěžují ostatní, a už vůbec ne jiné daňové poplatníky, kteří do práce chodí.

Doposud bylo trochu zklamáním, že se vláda Petra Fialy snaží tvářit jako „ANO light“ a rozdává peníze tam, kde by měla spíše šetřit. Tu pět tisíc rodinám s dětmi, tu zvyšování rodičovského příspěvku, tu něco přihodíme důchodcům, a tak dále a tak dále. Nyní se konečně přistupuje ke kroku, který by mohl něčemu pomoci, a vláda snad dá najevo, že chce alespoň nějak ozdravit státní rozpočet.

V naší zemi máme téměř 300 tisíc volných pracovních míst. Ne, svět skutečně nefunguje tak, že peníze a pěkná pracovní místa padají do klína lidem, kteří sedí u televize a nic nedělají. Funguje to tak, že se člověk snaží, a pokud je to nutné, pak také ustupuje ze svých požadavků. Ano, bude možná nutné dojíždět. Ne, možná nebude možné uvařit dvě teplá jídla každý den. A ne, skutečně není samozřejmostí zůstávat doma poté, co například děti začnou chodit do školky za veřejné peníze.

Naše společnost se stává stále více nárokovou. Zásadním způsobem to zhoršil Andrej Babiš, který se tvářil, že někde leží nějaké peníze, které on a jeho kolegyně Alena Schillerová vždycky jaksi naleznou a poté rozdají. Jenže neexistují žádné „státní“ peníze. To všechno přerozdělování se dělá prostřednictvím peněz, které jiní lidé odvádějí ze své práce.

A pak je tu ještě jeden aspekt, na který se neustále zapomíná. V naší společnosti, stejně jako v každé jiné, jsou jedinci, kteří potřebují skutečnou pomoc. Pokud přestaneme rozdávat peníze lidem, kterým se nechce pracovat, možná nám zbydou prostředky, abychom konečně efektivně pomohli těm, kteří to skutečně potřebují. Jsou tu lidé se zdravotními indispozicemi, lidé, kteří se starají o své blízké, a mnozí další. Můžeme jim klidně zařídit život na dobré úrovni tak, jak se v civilizované společnosti sluší. Ale nebude to možné, pokud budeme tyto peníze vyhazovat z okna a dávat je někomu, kdo chce prostě jen sedět doma.

Přečtěte celý článek