Jurečka se omluvil Okamurovi za „pitomia“

4 měsíce starý 15
Jurečka se omluvil Okamurovi za „pitomia“

Vzápětí to Jurečka schytal od některých poslanců a po chvíli uznal, že přestřelil, a Okamurovi se omluvil s tím, že taková slova do Sněmovny nepatří a že chtěl jen vyjádřit, že mu Okamurova žádost „přijde jako pitomý nápad“.

Narážel tak na spor šéfa SPD s týdeníkem Reflex, který před osmi lety zkomolil jeho jméno právě na Pitomio a po­užil k tomu i jeho karikaturu jako klauna.

K omluvě Jurečku vyzval místopředseda komory a šéf KSČM Vojtěch Filip. „Tohle jsem si nedovolil nikdy a ani moji největší soupeři si to nedovolili vůči mně,“ prohlásil. K protestům proti Jurečkově výroku se připojili i šéf poslanců SPD Radim Fiala a Roman Kubíček (ANO).

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka (vlevo) hovoří na schůzi Poslanecké sněmovny

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Okamurovci nakonec požadovanou přestávku dostali. Předcházela tomu ale půlhodinová hádka, ve které se poslanci přeli, zda ji umožnit, nebo zda musí o její povolení Sněmovna hlasovat. Podle šéfa komory Radka Vondráčka (ANO) není na přestávku v jednacím řádu nárok, jde jen o zvykové právo, o gentlemanskou dohodu. Proti tomu se ohradil Zbyněk Stanjura z ODS.

„S gentlemanskými dohodami je to tak, že někdy vám to vyhovuje, někdy ne. Proto se jim říká gentlemanské,“ podotkl s tím, že jeho klub žádost SPD podporuje. Nechce, aby se porušovalo léta zaběhlé právo klubů na přestávky.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura hovoří na schůzi Poslanecké sněmovny

Foto: Vít Šimánek, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj