Just: Rusové považují mír za slabost. Jejich propaganda stále tvrdí, že na Ukrajině vítězí

5 měsíce starý 115

Podle Justa se Rusové na konec války vůbec nepřipravují. „Jakýkoliv mír je považován za slabost. Rusové jsou spíš naladěni na rychlé vítězství,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS novinář s tím, že v Rusku se předpokládalo mimo jiné o tom, že prezident Vladimir Putin chce vítězství nad Ukrajinci dosáhnout do určitého data. „Dříve se spekulovalo, že by to mohlo být do ruských Velikonoc, tedy do nynější neděle. Pak přišli experti s názorem, že by to mohlo být 9. května na Den vítězství (ukončení 2. světové války v Evropě – pozn. red.),“ pokračoval Just.

Novinář dále poznamenal, že v Rusku se slovo „válka“ stále neužívá a média invazi stále označují jako „speciální bojovou operaci“. Změna však podle něj nastala v tom, že prokremelská média již nehovoří o tzv. „denacifikaci“ Ukrajiny.

Propaganda Kremlu ale i nadále usilovně pracuje na zmanipulování běžných obyvatel a krmí je informacemi, že Rusům se na Ukrajině daří chodit od jednoho úspěchu ke druhému. „Ruský divák rozhodně nevidí krev a špínu, která se odehrává na frontě. Ruská propaganda se snaží svým spotřebitelům navodit, že jejich vojáci vítězí,“ doplnil Just.

Velmi specificky pak propaganda Kremlu vysvětluje důvod pro stažení svých vojáků z okolí Kyjeva. „Argumentují tím, že šlo o plánovanou operaci a ruská armáda tam vykonala, co vykonat měla,“ řekl novinář s tím, že údajným cílem Rusů mělo být pouze „obklopit“ Kyjev.

Ukrajinci jsou na adrenalinu, míní Zrno

Šéf zahraniční sekce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno ve vysílání poznamenal, že nálada Ukrajinců je nadále až neuvěřitelně bojovná. „Ten národ je v tuto chvíli sjednocen. Je tu celonárodní konsensus, že je potřeba bojovat proti invazi,“ řekl Zrno. Názory typu, že by se Ukrajina z války mohla vykoupit například uznáním poloostrova Krym jako součásti Ruska, se v tuto chvíli vůbec neobjevují. „Národ je trošku na adrenalinu, všichni jsou v bojovné atmosféře,“ uvedl s tím, že na této vlně jsou běžní Ukrajinci i tamější média.

Rusové zahájili novou část ofenzivy na východě Ukrajiny, Donbasu. Zrno upozornil, že v této oblasti se bojuje od začátku války a Kreml zde podle něj nemá příliš velké šance. „Obávám se, že Rusové nemají dost sil na to, aby provedli ofenzivu, která opravdu změní situaci na bojišti,“ pokračoval Zrno.

Rusko sice stáhlo desítky tisíc mužů mimo jiné od Kyjeva, ti však nejsou zrovna v dobré formě. „Jejich jednotky jsou často v dost politováníhodném stavu. Mají zničenou techniku, velké ztráty, vojáci jsou demoralizovaní,“ řekl. Přesun takového množství mužů a techniky navíc není něco, co se dá zařídit rychle.

Azov jako jeden z důvodů invaze

Již od prvních dnů války je v ruském obležení ukrajinský přístav Mariupol. Ten se stal jedním ze symbolů války, když ho ruská vojska ani po téměř dvou měsících ostřelování a obléhání nedokázala dobýt. Město je podle snímků a videozáběrů naprosto zdevastované, ale jeho obránci stále kladou odpor.

Mariupol brání především jedna z nejobávanějších jednotek Ukrajiny – prapor Azov. Ten má zároveň kontroverzní pověst, že jeho členové mají neonacistické smýšlení. Toho ostatně využívají i právě Rusové ve své propagandě. „Azov má pověst neonacistů, proti kterým je potřeba zasáhnout. Ruští politici zmiňují, že jedním z důvodů agrese na Ukrajinu je právě prapor Azov,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Just.

Zrno dodal, že se bojovníci z Azovu, kteří stále brání Mariupol navzdory neustálým ruským útokům, nejspíš budou bránit do posledního muže. „Chlapi z Azovu dobře vědí, že pokud by se dostali do ruského zajetí, tak to pravděpodobně značná část nepřežije. A pokud ano, tak bude brutálně zneužita k ruské propagandě.“

Zdroj