„K aktuální situaci: Systém PES je na nejvyšším stupni rizika, vláda opět uzavřela většinu obchodů a lidem i firmám už opravdu d...

3 měsíce starý 6
„K aktuální situaci: Systém PES je na nejvyšším stupni rizika, vláda opět uzavřela většinu obchodů a lidem i firmám už opravdu docházejí síly. Piráti tak znovu vyzývají kabinet k pomoci občanům.

Je třeba navýšit kapacitu testů a nabídnout testování aktivně i firmám, aby mohly zajistit bezpečné pracovní podmínky pro zaměstnance.
Současně je ale nutné zvýšit nemocenskou pro pacienty v karanténě, jinak se lidé budou testování vyhýbat kvůli obavám ze ztráty příjmu.
Zároveň je třeba nastavit dostatečné kompenzace jako třeba v Rakousku či Německu, stát nesmí nechat rodiny a podniky padnout na dno. Například kompenzační bonus pro OSVČ je stále o třetinu nižší než na jaře a ještě se z něj platí zálohy na sociální a zdravotní. To je špatně. Pomoc musí být v adekvátní výši (jako malý podnikatel prostě s 8000 nemůžete vyžít ani zabezpečit potřeby své a své rodiny) a včasná, což se nyní neděje.

Důležité je také podpořit personálně hygieny či trasování, ale hlavně dopracovat strategii očkování - zajistit jeho lepší koordinaci a kapacity. Pro boj s koronavirem je naprosto klíčové co nejdříve naočkovat ohrožené skupiny a exponované profese a následně další zájemce, kterých je dle odhadů kolem 4 milionů. Lidi je třeba informovat a ne je strašit.
Odmítám způsob komunikace vlády a zejména premiéra ohledně situace s vakcínou. Koordinovat společný postup na úrovni EU je náročné, EU díky společnému postupu vyjednala dobrou cenu a buďme rádi za vyjednané dodávky. Současná vláda neměla do dneška reálnou očkovací strategii ani zásoby komplementárního materiálu, jak by asi chtěla v předstihu něco nakupovat? Naše vláda používá svoji klasickou rétoriku, pokud se něco daří, je to její zásluha, pokud se nedaří, může za to někdo jiný, třeba EU či Evropská léková agentura. Nikdo české vládě nezakazoval paralelní jednání po vlastní ose, upřímně však pochybuji, že by sem naše vláda dostala vakcíny rychleji než EU. Důvěra se nezíská dalším mlžením. Nejlepší kampaň je pravda.

Co se týče úprav výpočtu skóre rizika PES, které dnes vláda prezentovala. Zahodit míru pozitivních testů a nahradit ji stavem v nemocnicích mi přijde dost nezodpovědné. Jednak nebudeme reflektovat aktuální virovou nálož v populaci a povede to pouze k tomu, že budeme reagovat opožděně. Lidé se totiž do nemocnic dostávají se značným zpožděním od samotné nákazy."

Ivan Bartos

Zdroj