K Macronovi míří gratulace. Politici se těší na pokračování spolupráce na úrovni Evropské unie

3 měsíce starý 97

Krátce po zveřejnění prvních projekcí nedělního rozhodujícího klání francouzských prezidentských voleb gratulovali Emmanuelu Macronovi ke znovuzvolení šéfové institucí Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že se těší na pokračování „skvělé spolupráce“. Pro integraci důležité spojenectví Francie a Německa bude pokračovat, těší se kancléř Olaf Scholz.

reakce Paříž 23:03 24. dubna 2022

Pokračování spolupráce Francie a Evropské unie | Zdroj: Reuters

Zatímco Macron dával během prvního pětiletého období jasně najevo zájem o posilování role EU, jeho soupeřka Marine Le Penová razila nacionalistickou rétoriku a z jejího možného úspěchu měli unijní činitelé obavy.

„V tomto bouřlivém období potřebujeme pevnou Evropu a Francii, která se bude plně angažovat v zájmu suverénnější a strategičtější Evropské unie,“ uvedl v první reakci na předběžný výsledek voleb předseda Evropské rady Charles Michel. Von der Leyenová napsala, že díky Macronovu znovuzvolení „společně posuneme kupředu Francii i Evropu“.

Cher @Emmanuel Macron, toutes mes félicitations pour votre réélection à la présidence de la République.

Je me réjouis de pouvoir continuer notre excellente coopération.

Ensemble, nous ferons avancer la France et l’Europe.

20:14 – 24. 04. 2022

4478 27038

Úlevu dávali najevo i europoslanci z hlavních politických skupin, kteří z velké většiny doufali v Macronovo vítězství. „Silná EU potřebuje silnou Francii,“ blahopřála současnému prezidentovi šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsolaová.

Francouzsko-německý motor pokračuje

Voliči Emmanuela Macrona vyslali jasný proevropský signál, je přesvědčen německý kancléř Olaf Scholz, který francouzské hlavě státu na twitteru gratuloval ke znovuzvolení. Sjednocená Evropa je největším vítězem francouzských prezidentských voleb, míní také německý ministr financí Christian Lindner.

„Félicitations, srdečné blahopřání milý prezidente Emmanueli Macrone,“ napsal Scholz na adresu čtyřiačtyřicetiletého politika. „Těším se, že budeme pokračovat v naší dobré spolupráci,“ poznamenal Scholz také.

Félicitations, herzliche Glückwünsche, lieber Präsident @Emmanuel Macron. Deine Wählerinnen und Wähler haben heute auch ein starkes Bekenntnis zu Europa gesendet.
Ich freue mich, dass wir unsere gute Zusammenarbeit fortsetzen!

21:00 – 24. 04. 2022

908 7137

Šéf německé státní kasy Lindner zase na twitteru uvedl, že francouzské volby byly zásadním hlasováním, v němž šlo o základní hodnotové otázky. „Francouzky a Francouzi se rozhodli pro Macrona. Tím pádem je sjednocená Evropa největším vítězem těchto voleb. Vive la France, vive l'Europe (Ať žije Francie, Ať žije Evropa),“ napsal.

Reakce z Česka

Premiér Petr Fiala (ODS) pogratuloval francouzskému prezidentovi Macronovi k obhájení funkce. Francie je důležitý partner České republiky, máme zájem rozvíjet intenzivně naše vztahy a naše předsednictví Evropské unii přímo navazuje na francouzské, uvedl na twitteru.

Jako dobrou zprávu pro Evropu vnímá obhajobu Macrona předsedkyně Poslanecké sněmovny. „Nacionalismus a populismus prohrál, a Francie tak bude nadále partnerem v EU a NATO,“ uvedla Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Gratuloval také někdejší premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Milý @Emmanuel Macron, z celého srdce blahopřeji k velkému vítězství a druhému prezidentskému mandátu! Je to obrovský úspěch a skutečně dobrá zpráva pro Francii i pro celou Evropu.

21:15 – 24. 04. 2022

8 116

Macronova krajně pravicová vyzývatelka Marine Le Penová uznala porážku. Zisk 43 procent hlasů považuje Le Penová za „zářné vítězství“. Poděkovala všem stoupencům, zejména těm na venkově a v zámoří.

V jejím volebním štábu výsledky sledoval předseda opoziční SPD Tomio Okamura. V reakci napsal, že Le Penová zvítězila morálně. „To, že se probojovala do druhého kola a stala se lídrem opozice, je skutečně velké vítězství. Potvrdilo se, že je největší ženou ve francouzské i evropské politice,“ uvedl s tím, že Le Penová sice nezvítězila, ale zvítězily její názory.

ČTK, aur

Zdroj