K očkování se hlásí více lidí, než je kapacita, při registraci se tvoří fronty. Pomoci by mohla regulace

1 měsíc starý 17

Do pomyslných front před očkovacími centry by se mohl dostat jen omezený počet registrovaných. Tam, kde bude plno, by se dočasně nemohli hlásit další zájemci. Mělo by to zabránit tomu, aby se fronty prodlužovaly. Lidé by si pak vybrali jiné místo, kde se k vakcíně dostanou dřív. Změnou se teď zabývá ministerstvo zdravotnictví. Zatím přeplněnost očkovacích center řeší kraje tím, že rozesílají SMS zprávy s konkrétním doporučením volnějšího místa.

Praha 16:45 28. dubna 2021

Velkokapacitní očkovací centrum O2 Universum | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Manželka pana Jana je učitelkou v Praze. Koncem února se registrovala k očkování na klinice blízko školy. „V okamžiku, kdy se tam zaregistrovala moje paní, tak tam bylo 1700 registrací. Potom se týden nic nedělo a koncem týdne obdržela emailové upozornění od vedení školy, že toto očkovací místo nebude fungovat, neboť nemá vakcíny. V tom okamžiku se moje paní přeregistrovala a zvolila FN Motol. Obratem jí přišel PIN2 a mohla si rezervovat termín, a to očkování během 4 týdnů bylo ukončené,“ přiblížil komplikace pan Jan.

Jak nasměrovat lidi tam, kde se vakcíny dočkají dřív? Napoví reportáž

Kapacity očkovacích míst pravidelně sledují krajští koordinátoři. Pokud se někde lidé hromadí, zatímco jinde jsou kapacity volné, posílají lidem SMS zprávu. „Oslovíme lidi, co jsou v tom velmi zatíženém místě a řekneme jim – jestli chcete přijít dřív na řadu, tak se přihlaste do tohoto jiného místa,“ říká spolupracovník koordinátora Středočeského kraje Michal Bláha z projektu Hlídač státu.

„Na žádost krajských koordinátorů jsme poslali 26 tisíc SMS, z nichž jedna třetina připadá na informace o přesunu na jiné očkovací místo a zhruba dvě třetiny jsou informativní s doporučením, kde by mohli zájemci své očkování dostat rychleji a dřív,“ komentuje mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie Lukáš Trnka.

Omezení počtu lidí ve frontách

Brzy ale zřejmě takové kroky nebudou nutné. Systém registrací a rezervací k očkování by mohl dostat novou funkci. Tou má být omezení počtu lidí v pomyslných frontách.

Pět dní po předchozí skupině. ‚Od středy se k očkování budou moct registrovat i lidé nad 55 let,‘ řekl Babiš

Číst článek

„Bude tam snaha omezit kapacitu fronty, aby odpovídala danému očkovacímu místu. Pokud se přečerpá kapacita fronty před závorou, tak se do něj nebude dát registrovat, aby nevznikaly ty vysoké převisy pět až šest tisíc lidí u daného místa,“ upozorňuje pražský koordinátor očkování Martin Ježek.

Naráží tak na situaci, která nastala minulý týden třeba ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Před závorou tam bylo 5500 lidí, v úterý to bylo 3 300. Fronta by ale podle Ježka tak dlouhá být neměla.

„Ta fronta by měla odpovídat kapacitě očkovacího místa, takže když je tam kapacita 1000 denně, tak by fronta neměla být větší než 2000 až 2500 lidí tak, aby když se zvedne závora, jsme ji zvládli umořit,“ dodává Ježek.

Navrhovanou změnu by uvítal i Michal Bláha z Hlídače státu. „Pokud se tam zapojí mírná inteligence, která upozorní člověka nebo ho nenechá vybrat očkovací místo, které je příliš zatížené, tak je to fajn,“ říká.

Změna očkovacího místa

Lidé si ale mohou sami změnit očkovací místo v případě, že čekají dlouho. A podle krajského koordinátora ve Zlíně Jiřího Lučana to využívají od samého začátku. „Lidi zkoušeli, když se někde zaregistrují, kdy dostanou termín a podle toho, kde jim ho dali dřív, tam zůstali,“ popisuje.

‚Ponurá situace.‘ Cizinci odjíždějí za očkováním do rodných zemí, v Česku je podle nich proces pomalý

Číst článek

Přeregistrace navíc není tak složitá jako dřív, kdy bylo nutné celou registraci udělat znovu, nyní je možné využít tu stávající. „Zadáte číslo pojištěnce, což je většinou rodné číslo a telefonní číslo, přijde vám kontrolní SMS, ten systém už ví, že jste se jednou zaregistrovala, tak předpokládám, že formulář bude vyplněný a vy si tam jen změníte očkovací místo,“ vysvětluje Bláha.

O tom, zda a jaké změny systém s ohledem na kapacity očkovacích míst čekají, se bude podle Petra Šnajdárka z Centrálního řídícího týmu rozhodovat ve čtvrtek.

Janetta Němcová

Zdroj