K podpisům mě otec-diktátor vycvičil. Lidé za koblihy přehlíží zlo, říká Babiš ml.

1 měsíc starý 48

Roky plné manipulace, využívání a lhaní prý zažíval syn českého premiéra. Tvrdí to v rozhovoru pro slovenský web SME.sk. Z Babiše mladšího měl jeho otec udělat psychicky narušeného muže, aby zakryl čerpání evropských dotací pro holding Agrofert. Ikonický je pak rok 2008. „V roce 2015 Dita Protopopová přišla s tvrzením, že se u mě od roku 2008 rozvíjí schizofrenie. Psychiatrička jej vybrala záměrně, právě v roce 2008 začaly problémy s Čapím hnízdem a převodem akcií,“ vzpomíná Babiš mladší.

Právě kvůli převodu akcií se o Čapí hnízdo začala zajímat policie. „Proto si Protopopová doslova vycucala z prstu, že se u mě v tento rok začala rozvíjet schizofrenie. Neměla žádné důkazy, ani lékařskou zprávu,“ pokračuje. Psychiatrička však prý nepočítala s faktem, že v čas, kdy se měla u Babiše mladšího projevit nemoc, byl v USA, kde absolvoval studium a výcvik, aby se mohl stát pilotem. Následně získal certifikát.

„Málokdo však ví, že její otec dostal ocenění přímo z rukou Vladimira Putina. Takže její hry s mým otcem, a tedy bývalým spolupracovníkem StB, jsou jen pokračováním rodinné tradice,“ míní premiérův syn.

Manžel Protopopové Petr, kterého předseda vlády zaměstnal, se pak stal „opatrovníkem“ Babiše mladšího. Právě on ho měl následně zavléct proti jeho vůli na Krym. „Kdybych se snažil zavolat o pomoc, Protopopov by se o mě rychle ‚postaral‘. I když jsem mu v minulosti utekl, vždy mě našel,“ vzpomíná Babiš mladší.

„Po útěku do Hongkongu jsem se vrátil do Prahy s nadějí, že se s ním domluvím a zbavím se Protopopova, to se ale nestalo,“ pokračuje. Naopak si od pracovníka svého otce údajně vysloužil tresty za to, že mu utekl. „Dvakrát mi za trest zvýšil dávku psychofarmaceutik, z kterých mi bylo hrozně zle. Vyhrožoval mi i fyzickým násilím. Na Krymu mě i odvedl do psychiatrické ambulance, kde mi dali dvojitou dávku depotní injekce,“ vypráví premiérův syn s tím, že vše Protopopov udělal bez jeho souhlasu.

Jsem vycvičený diktátorem

Šrámy z minulosti naprosto změnily jejich vztah. Babiš mladší svého otce naposledy viděl v listopadu 2018. „V tom čase médii rezonovala informace, že mě otec nechal zavléct na Krym Protopopovem. Chtěl jsem totiž vypovídat na policii o kauze Čapí hnízdo,“ uvádí s tím, že právě proto měl jeho otec zařídit, aby byl odvlečen na Krym. „Chvíli mi trvalo, než jsem přestal naivně věřit, že by mi vlastní otec neublížil,“ pokračuje.

Vzájemný kontakt by se tak dal označit jako „na bodu mrazu“. „Zablokoval jsem si jeho číslo, aby mi dal pokoj a nesnažil se mě případně ovlivňovat. Je absurdní, aby ve vztahu otce a syna nastala takováto situace. To, co mi udělal a co mě mělo čekat, člověk pochopí, až když se mu to stane,“ tvrdí Babiš junior.

Proto ho ani nepřekvapilo, když jeho otec prohlásil, že je psychicky nemocný. „Vím, že je schopný všeho. Myslím si však, že sám sebe nemohl více shodit než tímto vyjádřením o svém synovi. Alespoň vidíme, co vše dokáže, když se snaží zachránit si kůži,“ komentuje jednání svého otce.

Dokumenty, které mu nařídil otec podepsat, prý nikdy nevyplňoval z vlastní iniciativy. „Když jsem dané dokumenty podepisoval, ani jsem nevěděl, že jde o nákup akcií. Byl jsem zvyklý, že mi volali otcovi pracovníci nebo příbuzní s tím, že mám přijít něco podepsat. Bohužel, otec-diktátor mě takto vycvičil,“ dodává.

Lidem stačí koblihy a nic nevidí

Ke kauze Čapí hnízdo, svém otci a únosu na Krym se Babiš mladší už nechtěl vyjadřovat. Od února však změnil názor. „Seznámil jsem se s lidmi, kteří mi otevřeli oči. Sdělili mi informace, o kterých jsem dosud nevěděl. Týkaly se nejen mě, ale i aktivit mého otce. S hrůzou jsem se seznamoval s doslova mafiánskou skládačkou událostí, které vedly ke zničení mého zdraví,“ líčí Babiš mladší s tím, že jednání jeho otce mu zničilo kariéru, kterou si vysnil a mnohé pro její uskutečnění udělal.

„Potom jsem se už nemohl jen dívat na to, co otec dělá a kolik lidí mu slepě věří. Protože když byl schopný tohle udělat vlastní krvi, co může způsobit ostatním?“ ptá se premiérův syn. Ten prý vidí, jak za otcem stojí lidé, kteří jsou napojeni na ruské peníze. „Jenže Česká republika stejně jako Slovensko musí patřit na Západ. Je šílené, jak mnoho Čechů nevidí všechno to zlo a nechávají se koupit koblihami, které otec rozdává voličům, nebo pár korunami při zvyšování důchodů,“ říká Babiš mladší s tím, že „zlý člověk zkrátka nemůže konat dobro“.

Kritikou svého otce Babiš mladší nešetří. Důvod, proč se k jednání premiéra České republiky vyjadřuje až nyní, vysvětlil jednoduše. „Chvíli mi trvalo, než jsem přestal naivně věřit, že by mi vlastní otec neublížil. Dnes už mám důkazy o mých nepravostech ve formě dokumentů a záznamů. Kopie pak mají i další lidé, aby se nestalo, že se nějakým způsobem ztratí,“ opakuje.

A jaké další kroky, mimo psaní příspěvků na sociální sítě, má Babiš mladší v plánu? „Kdybych mohl, svědčil bych proti němu. Česká policie se však vyjádřila, že o mé svědectví už nemá zájem, jedině pokud přijdu sám. Je to celé cirkus,“ doplňuje s tím, že policisté tvrdí, že ho poslední tři roky nemohli zastihnout s předvoláním k výslechu.

„To však nebyla pravda. Nikdo mě na výslech nikdy nepředvolal,“ tvrdí Babiš junior. Na dotaz, zda má politické ambice, odvětil jednoznačně: „V žádném případě. Jen bych si přál, aby lidé nevolili extremisty a cholericko-psychopatické oligarchy.“

Syn je psychicky nemocný, tvrdí Babiš

Redakce CNN Prima NEWS požádala premiéra Babiše o vyjádření, na žádost ale dosud neodpověděl. Dříve ale řekl, že jeho syn trpí bipolární poruchou. „Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku,“ reagoval předseda vlády v listopadu 2018 na výroky svého syna ke kauze Čapí hnízdo.

Ten v reportáži pro Seznam Zprávy také uvedl, že byl unesen spolupracovníky svého otce do zahraničí. „Mého syna nikdo neunesl, z České republiky odjel dobrovolně. Tuto věc prošetřovala policie a sama došla k závěru, že se únos nikdy nestal,“ dodal tehdy premiér.

Jeho syn se v první půlce ledna 2018 obrátil na Kriminalistický ústav v Praze. Ve třech e-mailech tvrdil, že ho proti jeho vůli drží v psychiatrické léčebně na Ukrajině a nutí ho brát léky. Policie se poté případem začala zabývat po reportáži Seznam Zpráv, prověřovala ho pro podezření z omezování osobní svobody a zavlečení.

Letos v únoru Městské státní zastupitelství v Praze oznámilo, že kriminalisté případ odložili bez obvinění. „Ve věci nešlo o podezření z trestného činu,“ informoval mluvčí Aleš Cimbala. Z policejního spisu, který citoval web Aktuálně.cz, vyplývá, že vyšetřovatelé nepovažovali e-maily Babiše juniora za věrohodné. Součástí spisu byly i lékařské zprávy, ze kterých je patrné, že se premiérův syn léčí se schizofrenií.

Zdroj