Kádrování, titulovali poslanci ANO analýzu senátorů. Sněmovní výbor řešil způsob výběru radních ČT

1 měsíc starý 23

Více než hodinu strávili poslanci ze sněmovního volebního výboru debatou nad analýzou, týkající se způsobu navrhování a výběru volby členů Rady České televize, kterou jim přinesl senátor David Smoljak (STAN). Analýza se zabývá tím, zda organizace, které podle zákona navrhují kandidáty do Rady ČT, splňují zákonem stanovené podmínky. Výbor však žádné doporučení k analýze nepřijal, informaci senátorů pouze vzal na vědomí.

Praha 18:55 27. dubna 2021

Česká televize | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle analýzy, kterou zpracoval advokát David Kučera, některé z nich podmínky nesplňují. Poslanci ANO kritizovali analýzu jako kádrování, což Kučera i senátoři odmítli. Debata se místy stočila k osobním útokům.

‚Zanedbatelný objem služeb.‘ Komise Dvořákův střet zájmů kvůli firmě Gopas nepotvrdila

Číst článek

Volební výbor, který má v působnosti média, se tématem zabýval v souvislosti s březnovým usnesením Senátu, který vyzval Poslaneckou sněmovnu, aby odložila volbu čtyř nových členů Rady ČT.

Zákon o ČT stanoví, že návrhy kandidátů na členy Rady předkládají sněmovně organizace a sdružení představující kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy. Z kandidátů pak vybírají nové radní poslanci.

‚Duch zákona‘

Podle Senátu je nejprve třeba ověřit legitimitu a dodržování zákonných závazků organizací, které navrhly kandidáty na nové členy. Senátoři o tom rozhodli na popud své mediální komise.

„Senát se usnesl na tom, že existují na základě analýz, na základě posouzení té situace, vážné pochybnosti o tom, že není naplňována, já to teď říkám vlastními slovy, litera nebo duch zákona. To je to oč tu běží. Čili Senát chce, abyste se zabývali tím, jestli ty organizace splňují zákonné podmínky,“ řekl poslancům senátor Marek Hilšer z klubu Starostů.

„U některých si myslím, že je ta nezpůsobilost evidentní,“ řekl poslancům advokát Kučera. Jako jeden z příkladů uvedl spolek Liga Libe, který podle něj usiluje o uzákonění práva nosit zbraň, což označil za silný politický zájem.

Hamáček chce po inspekci, aby prověřila policejní ochranu pro radní České televize Lipovskou

Číst článek

Důvody k vypracování analýzy

Patrik Nacher (ANO) se pozastavil nad tím, proč se taková analýza vypracovala až nyní a kladl otázku, kdo bude určovat, zdali je nějaká organizace způsobilá či nikoli. Jeho stranická kolegyně Barbora Kořanová řekla, že jí situace připomíná politický tlak na volební výbor i na aktuální volby do Rady ČT.

Senátora Smoljaka i analýzy se zastal Petr Dolínek (ČSSD). Pokud je odůvodněné podezření, že je porušován zákon, je zapotřebí se tím zabývat, uvedl.

Předseda výboru Stanislav Berkovec (ANO) citoval z analýzy sněmovního legislativního výboru, který uvedl, že podle jeho názoru subjekty většinou splňují požadavky zákona a u žádného z nich nejde o zcela zjevné vybočení z těchto požadavků.

Kořanová dala ke zvážení myšlenku, aby kandidáty navrhovaly přímo politické strany, aby byl proces transparentní. Berkovec poznamenal, že takto navrhují kandidáty strany do rady veřejnoprávní televize například ve Finsku.

Výbor pak přijal pouze jeden z návrhů, které předložil zpravodaj a iniciátor debaty Tomáš Martínek (Piráti), a to, že bere informace zástupců Senátu na vědomí. Neschválil už poté, že shledává informace za závažné nebo že revokuje své usnesení ohledně výběru kandidátů do rady pro volbu na plénu.

ČTK

Zdroj