Kadyrovci měli napadnout ruský štáb a znásilnit moderátorku

1 měsíc starý 191

O případu podrobně informoval server Kavkaz Realii napojený na Svobodnou Evropu. Informace o napadení se nejdříve objevila na ukrajinském kanálu na Telegramu Išči svoich (Hledej své).

Zveřejněna tam byla kopie dokumentu z 21. ledna, ve kterém stojí, že zaměstnanci NTV Olga Zenkovová a Arťom Jepifanov byli 17. ledna v hotelu Voroncovskij „napadeni skupinou lidí v maskáčích, kteří se představili jako bojovníci praporu Achmat“.

„V důsledku útoku utrpěl Arťom Sergejevič Jepifanov středně těžká zranění, což dokládá zpráva o vyšetření v Melitopolské městské nemocnici č. 1. Skupina lidí se také dopustila sexuálního násilí na korespondentce Olze Viktorovně Zenkovové,“ stojí v textu, který zveřejnil i ukrajinský server Oborozovatel.

Stojí v něm, že informována byla i vojenská správa Melitopolu a okupační správa okupované části Záporožské oblasti.

Dokument, pod nímž je podepsána vedoucí ředitelství NTV pro informace Aleksandra Košarnická a jehož pravost nebyla ověřena, je adresován Světlaně Petrenkové, která vede v ruském Vyšetřovacím výboru oddělení pro vztah s médii.

Major scandal in Russia.

The TV presenter Olga Zenkova from NTV was sent to occupied Melitopol to record a propaganda piece.

While visiting a restaurant, Kadyrov’s nephew Hasan Ibrahimov and men from his unit walked up to her, beat up her camera man and then raped her. pic.twitter.com/csNvw1kaEi

— Visegrád 24 (@visegrad24) January 30, 2023

Twitterový účet Visegrád24 uvádí, že mezi útočníky měl být synovec Ramzana Kadyrova Gasan Ibraginov a že mělo jít o hromadné znásilnění, nijak to však nedokládá.

Zmiňuje však, že Ibragimov byl už loni v prosinci zadržen na Krymu, když s dalšími bojovníky zbil v restauraci chlapce.

Hasan Ibragimov, the nephew of Ramzan Kadyrov, who allegedly organized the gang rape of a Russian TV reporter in a restaurant in occupied Melitopol, has a history of bad behavior.

He was detained in Crimea in December after he and fellow Kadyrovites beat up a boy in a restaurant pic.twitter.com/DwF46rpNFu

— Visegrád 24 (@visegrad24) January 30, 2023

Kavkaz Realii se kvůli případu obrátil na NTV e-mailem, který zůstal bez odpovědi. Krátce poté ale NTB přišla s prohlášením: „Oficiálně prohlašujeme, že je to žvást. Olga a Arťom nikdy nevyjeli do zóny SVO (Speciální vojenská operace, jak Rusko označuje invazi na Ukrajinu  pozn. aut.) a pozdravují vás z Jekatěrinburgu.“

O svém údajném znásilnění prý nic neví ani Zenkovová. Později však byla ze zprávy vypuštěna slova o tom, že Zenkovová a Jepifanov nikdy nebyly v zóně bojů.

Na webu NTV byla v pondělí zveřejněna videoreportáž Zenkovové z Donbasu, jak dobrovolníci pomáhají dětem a zajišťují jim kyberprotézy. Mezi jejími autory je uveden i Jepifanov.

Vyšetřovatel případu se vyjádřil pro ruský server For Post, jemuž sdělil, že se podrobnosti brzy objeví na stránce NTV. „Samotná Zenkovová přistupuje k fejku s úsměvem,“ řekl For Post její známý.

Zdroj