Silný déšť a vítr o síle hurikánu v neděli místního času zasáhly většinu území amerického státu Kalifornie. Kvůli popadaným drátům elektrického vedení v pondělí zůstává bez proudu zhruba 900 000 odběratelů. Výstraha před povodněmi platí v Los Angeles, San Francisku i v dalších oblastech, píše server stanice CNN.

Sacramento 9:17 5. února 2024

Meteorologové předpovídají silné deště ještě na další dva dny. Kalifornii zasáhla atmosférická řeka, jak se tento typ bouře označuje, už podruhé za jediný týden.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil stav nouze v osmi okresech, v nichž žije 20 milionů lidí. Výstraha před život ohrožujícími povodněmi platí pro zhruba 11 milionů Kaliforňanů, v údolích už začaly evakuace prvních obyvatel.

California’s storm looking very impressive on visible satellite You have the deepening low off the coast along with the moisture loaded atmospheric river. #CAwx pic.twitter.com/RlZPQu1Sc4

— Collin Gross (@CollinGrossWx) February 4, 2024

V okolí San Franciska bouře vyvrátila stromy, vítr v poryvech dosahoval rychlosti až 128 kilometrů za hodinu, uvedla agentura AP. Proud vody smýkal zaparkovanými auty a ulicemi se valily proudy bahna. Ušetřeno nezůstalo ani San Diego, odkud je záběr psa čekajícího na záchranu na střeše domu.

Los Angeles zasáhly nejsilnější deště právě během večera udílení hudebních cen Grammy a hosté ve slavnostních róbách jen těžko hledali úkryt před prudkým a všudypřítomným deštěm a větrem. Kvůli nepříznivé předpovědi byl na pondělí zrušen golfový turnaj Pebble Beach Pro-Am série PGA Tour, píše agentura Reuters.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Akt o svobodě médií je spásná legislativa, hodnotí mediální expert

  2. Jindřichohradecké dráhy se můžou reorganizovat, schválil soud. Na představení plánu mají 120 dní

  3. Kalifornii zasáhl déšť a vítr o síle hurikánu, stav nouze platí pro 20 milionů lidí. Pršet má ještě dva dny

  4. Taylor Swift a Miley Cyrus ovládly ceny Grammy. Z dvou hitů ve filmu Barbie bodoval ten od Billie Eilish

  5. Hladiny řek stouply. Na třetí povodňový stupeň se dostaly Labe na Trutnovsku a Jizera v Jablonci

  6. Nadprůměrně teplý týden. Maxima dosáhnou až 15 stupňů, sněžit bude pouze na horách na severu Česka

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme