Kalousek: Zeman není schopen zastávat úřad prezidenta, hradní zločinci ho ohrožovali

3 měsíce starý 24

Aktuální situace kolem prezidenta Miloše Zemana je hlavním tématem posledních hodin. Hlavu státu po schůzce s premiérem Andrejem Babišem v Lánech odvezla mobilní JIP do Ústřední vojenské nemocnice.

Když jej záchranáři vyváželi ze sanitky, bylo evidentní, že prezident není při vědomí. Ihned se začalo hovořit o tom, že Zeman je v bezvědomí. To ovšem odmítl hradní kancléř Vratislav Mynář, podle kterého Zeman při převozu pouze usnul.

Hospitalizace a drama kolem nejvyššího ústavního činitele vyvolaly řadu reakcí od tuzemských politiků. Někteří hlavě státu přáli hlavně zdraví, jiní se ovšem zabývali i otázkou, zda je prezident aktuálně způsobilý vykonávat svůj úřad.

Jedním z nich je i exministr financí Miroslav Kalousek. „Konec váhání, v zájmu republiky není vhodná doba na falešný sentiment. Zachovejme si lidské ohledy k těžce nemocnému člověku, ale zajistěme, aby fungoval výkon pravomocí prezidenta republiky. Miloš Zeman toho výkonu evidentně schopen není,“ napsal v příspěvku na sociálních sítích.

Zločinci z prezidentské kanceláře, píše Kalousek

Posléze dodal, že namístě bude také potrestání Zemanova okolí, které ho podle Kalouska do nynějšího stavu dostalo. „Nelze zapomenout na chování evidentních zločinců z Kanceláře prezidenta republiky. Ohrožovali Miloše Zemana jako člověka a ohrožovali ústavní systém republiky. Nemohou být nepotrestáni,“ dodal Kalousek.

Kritiku za situaci kolem Zemana aktuálně schytávají zejména zmíněný kancléř Vratislav Mynář a také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ten mimo jiné mlžil ohledně zdravotního stavu hlavy státu. Před volbami, kdy se řešilo, kde přesně bude Zeman volit, přiznal, že prezident je již zhruba dva týdny nemocný.

Kalousek na sociálních sítích dodal, že potrestání lidí, kteří za Zemanův stav podle něj nesou odpovědnost, přinejhorším zajistí „Pánbůh“. „Kdyby bylo nejhůř a nefungovaly demokratické instituce, zajistí to ‚nejvyšší Ovčáčkova autorita‘, Pánbůh. Pokusíme se toho ale Pánaboha ušetřit,“ napsal.

Zdroj