Kanadští zákonodárci ve středu odmítli návrh quebecké separatistické strany, který žádal kanadskou vládu, aby přetnula vazby s britskou monarchií, píše agentura Reuters. Kanada je součástí britského Společenství národů (Commonwealth) a formální hlavou státu je tedy britský král Karel III.

Ottawa 7:15 27. října 2022

Vztah Quebecu k monarchii je složitý (ilustrační foto) | Foto: ElasticComputeFarm | Zdroj: Pixabay License | CC0 1.0,©

Návrh Quebeckého bloku, který usiluje o nezávislost francouzské části Kanady, podpořilo pouze 44 zákonodárců v kanadské Dolní sněmovně, proti jich bylo 266.

Staromódní, nebo tradice? Stále více Kanaďanů přemýšlí o tom, jestli se nezbavit britské monarchie

Číst článek

Lídr Quebeckého bloku Yves-François Blanchet návrh předložil v úterý s tím, že věrnost panovníkovi cizí země je nákladný a zastaralý zvyk. „Je to věc minulosti, je to téměř archeologické, je to ponižující,“ řekl.

Kanada, kterou Británie začala kolonizovat koncem 16. století, je formálně plně nezávislá od roku 1982, ale neprohlásila se republikou a zůstala členem Commonwealthu.

Vztah Quebecu k monarchii je složitý, píše zpravodajský web BBC. Mnoho obyvatel Quebecu by si přálo, aby Kanada byla republikou místo konstituční monarchie v rámci britského Společenství národů, což souvisí s historií provincie jako francouzsky mluvícího regionu, který byl kdysi pod britskou koloniální nadvládou.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Macron: Evropská unie by kvůli konkurenci USA a Číny měla více investovat do elektromobilů

  2. Kanada zůstane v Commonwealthu. Zákonodárci odmítli návrh na přetnutí vazby s Británií

  3. U Chersonu jsou zbytky lepších jednotek. Jejich ztráta by Rusku znemožnila ofenzivu, říká expert Janovský

  4. Kanye West už není dolarovým miliardářem. Kvůli antisemitismu s ním společnosti ukončují spolupráci

  5. Výběr z médií: peníze Čechů v kryptobance, chybějící léky v lékárnách a zamítnuté žádosti o fotovoltaiku

  6. Windfall tax – konzervativní i levicová

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, MS fotbal 2022, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme