Kandidát na ministra zdravotnictví: Po mém očkování vám nic není. Po kritice se hájil

2 týdny starý 10

„Dotaz z MF Dnes, zda jsem očkován proti covidu. Po dvaceti letech praxe s právem na soukromí a s pravidly medicínské etiky je jednoduchá odpověď – jde o citlivý zdravotní údaj. Médiím po tom nic není,“ napsal na sociálních sítích odborník na zdravotnické právo. Přesto ke svému prohlášení připojil anketu, ve které mohli lidé hlasovat.

Výsledek z takřka 60 procent zněl jasně – lidi to zajímá. Zbylých 40 procent uživatelů je stejného názoru jako Dostál, informace o očkování by měla být interní záležitost. Přesto se pod příspěvkem začala snášet kritika. S ní přispěl i ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch.

„Nikdo se vás neptal na diagnózu nebo vedlejší účinky. Otázka byla, zda jste podstoupil očkování, kterým se teď všichni prokazujeme. To podle mě není citlivý údaj. Spíše to ukazuje váš postoj k prevenci nemocí, smutné,“ napsal v odpovědi. Další lidé pak Dostálovi, který má ambice stát se ministrem zdravotnictví, pokládali otázku, jak jinak chce lidi k očkování motivovat, když sám neřekne, zda ho podstoupil.

Do citlivých údajů se nevrtá

„Pokud kandidát na ministra zdravotnictví není v tuto chvíli ochoten jednoznačně podpořit svými výroky očkování proti covidu, pak pro mě naprosto ztrácí smysl uvažovat o volbě Pirátů a Starostů,“ napsal další uživatel sociálních sítí. Jiní se pak právníka zastávali. Někteří souhlasí s tím, že údaj o očkování je citlivý, a není tak povinností dané osoby o něm informovat veřejnost.

„Pravidlo, že se do citlivých zdravotních údajů nevrtá, platí pro všechny. Dokonce i pro prezidenta Zemana. Je to slušnost,“ pokračoval v odpovědích Dostál. S obhajobou svého názoru pokračoval dále v blogovém příspěvku na webu Aktuálně.

„Média pokládají osobám kandidujícím ve volbách dotazy do veřejných anket s tím, zda jsou očkovány proti covidu. Zde se střetává princip ochrany zdravotních údajů s tvrzeným zájmem veřejnosti tyto zdravotní údaje dát,“ napsal na úvod.

Vzápětí pokračoval, že každý má práce své zdravotní údaje z „vlastního rozhodnutí odtajnit, a proto tak činí“. Přesto považuje za nutné vyjádřit se k právním, etickým a společenským souvislostem. Právo na soukromí pacienta přirovnal k náboženské situaci či minulosti. „Jde o tradiční princip, jehož smyslem je ochrana před tím, aby byl pro svůj zdravotní stav člověk terčem diskriminace,“ podotkl.

Jako typické případy uvedl situaci, kdy žena žije v nábožensky konzervativním prostředí a v mládí podstoupila interrupci. „Nebo člověk vyléčený za závislosti či s historií psychiatrické nemoci,“ pokračoval. Stejné právo mají i veřejně činné osoby. „Bez ohledu na to kandidát či funkcionář své zdravotní údaje zveřejnit může, nesmí se tak ovšem stát proti jeho či její vůli, nebo pod nátlakem,“ doplnil.

Následně dopsal, že se covidem nakazil v prosinci roku 2020. Po prodělání nemoci se nechal testovat na protilátky, výsledek ukázal, že jich má dostatečné množství. „Po celý rok se nechávám průběžně testovat, vždy negativně. Vzhledem k opakovaně změřené přítomnosti protilátek očkován nejsem,“ zdůraznil. Doplnil však, že očkování doporučuje všem, kteří se covidem nenakazili.

Zdroj