Kandidátů na vyznamenání má Senát rekordní počet. Nechybí ani Mašínové nebo Kubera

před 1 měsíc 36

Kubiš s Opálkou jsou kandidáty na Řád Bílého lva spolu s další desítkou osobností, k nimž patří spisovatel Bohumil Hrabal, malíř Alfons Mucha, bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera nebo choreograf a tanečník Jiří Kylián, jenž by jako jediný z navrhovaných mohl vyznamenání převzít osobně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pellegrini zavítá do Česka na konci června. Na setkání s Pavlem se těším, prohlásil

Zakladatelka Československého červeného kříže a dcera prvního československého prezidenta Alice Masaryková je spolu s dalšími sedmi osobnostmi nominována na řád spojený se jménem jejího otce, stejně jako například Milena Grenfell-Bainesová, zachráněná díky předválečným transportům organizovaným Nicolasem Wintonem, za angažmá v česko-britských vztazích.

Šestici členů skupiny Ctirada a Josefa Mašínových navrhli senátoři na medaili Za hrdinství, i když prezident Petr Pavel dal loni najevo, že by měl s jejich oceněním problém. Skupina působila v letech 1951 až 1953, probila se z totalitního Československa. Mašínům jejich odpůrci vytýkají, že ve snaze opatřit si zbraně a peníze zabili odzbrojené policisty. Souborně senátoři navrhli také posádku jednoho z bombardovacích letounů československé perutě, který byl sestřelen v roce 1941, jednotlivě pak další tucet adeptů.

Největší počet kandidátů, a to osm desítek, senátoři navrhli na medaili Za zásluhy. Dostat by ji podle nominací měli režisér Fero Fenič, architektka Eva Jiřičná, malíř Josef Lada nebo zakladatel královédvorského safari Josef Vágner.

Mezi další adepty patří také pěvkyně Dagmar Pecková, hudebníci Jiří Pavlica a Jiří Tichota nebo skladatel Karel Svoboda, dramatik Ladislav Smoček nebo spisovatel Petr Hora-Hořejš. Dále pak rovněž herci Daniela Kolářová a Alfred Strejček, kytarový virtuos Štěpán Rak, televizní reportér Jakub Szántó nebo bývalý ředitel České tiskové kanceláře Jiří Majstr.

Loni se Senát shodl na stovce návrhů, z nichž prezident Pavel vyhověl například nominaci někdejšího vicepremiéra Karla Schwarzenberga, disidentky a zpěvačky Marty Kubišové nebo dalšího bývalého disidenta, expremiéra a prvního předsedy horní parlamentní komory Petra Pitharta. Mašíny, Jiřičnou nebo Kuberu senátoři nominují opakovaně, stejně jako například některé válečné veterány či odbojáře.

Kandidáty na státní vyznamenání navrhuje také Sněmovna, jejíž organizační výbor koncem května doporučil 159 kandidátů. Se senátním výborem se shodl na nominacích Opálky, bratří Mašínů, Peckové, Tichoty nebo Pavlici. Adepty navrhuje také vláda, prezident k návrhům může, ale nemusí přihlédnout. Státní vyznamenání obvykle předává o státním svátku 28. října.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pavel udělil Čaputové Řád Bílého lva. Dostal od ní nejvyšší slovenské vyznamenání

Přečtěte celý článek