Kapitán způsobil poprask, odmítl duhovou pásku. Je to proti mému přesvědčení, uvedl

5 měsíce starý 42

 Reuters

Feyenoord nastoupil v neděli k utkání nejvyšší nizozemské soutěže na trávníku Alkmaaru. K výhře 3:1 ho však nedovedl tradiční kapitán Kökcü.

Před zápasem si totiž odmítl na ruku natáhnout pásku v duhových barvách na podporu komunity lesbiček, gayů, bisexuálů a dalších sexuálních a genderových identit.

"Rozhodl jsem se, že si v tomto kole nevezmu pásku. Myslím, že je důležité zdůraznit, že respektuju každého bez ohledu na náboženství, rasu nebo sexuální orientaci. Věřím, že každý může svobodně dělat, co chce nebo cítí," napsal Kökcü v prohlášení, které klub zveřejnil na své internetové stránce.

"Velmi dobře chápu, jaký význam má tato akce, ale kvůli svému náboženskému přesvědčení se necítím tou správnou osobou, aby ji podpořila. Doufám, že moje volba bude také respektována," doplnil záložník.

Jedenadvacetiletý Kökcü se sice narodil v nizozemském Haarlemu, rozhodl se ale reprezentovat Turecko a je vyznavačem ortodoxního islámu.

Klub jeho rozhodnutí respektoval a duhovou pásku v zápase s Alkmaarem nesl na paži rakouský obránce Gernot Trauner. U některých fanoušků ale Kökcü tolik pochopení nenašel.

"Jde o toleranci a projevení respektu k určité komunitě. Náboženství by s tím nemělo mít nic společného," napsal jeden z příznivců.

"Kökcü je alibista. Turci by mu dali sežrat, kdyby nastoupil s duhovou páskou," mínil další.

V samotném utkání Kökcü zářil, na výhře 3:1 se podílel jedním gólem a asistencí. 

Jak připomíná britský deník The Sun, duhové pásky budou tématem i při blížícím se mistrovství světa v Kataru.

Některé reprezentace včetně anglické je hodlají během šampionátu nosit, aby upozornily na to, že v pořadatelské zemi je například soužití osob stejného pohlaví zakázané a trestně stíhatelné.

Podle Sunu může Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) týmům nařídit, aby duhové pásky nepoužívaly, rozhodnutí má padnout v nejbližších týdnech.

Anglická Fotbalová asociace a kapitán Albionu Harry Kane však už dali najevo, že pásku na podporu sexuálních a genderových menšin budou nosit bez ohledu na verdikt FIFA.

"Je mi ctí, že se mohu připojit ke svým kolegům, kapitánům národních týmů při podpoře důležité kampaně OneLove," uvedl Kane, jenž pásku se jménem projektu a duhovým srdíčkem oblékl už v minulých zápasech.

"Jako kapitáni proti sobě můžeme bojovat na hřišti, ale společně stojíme proti všem formám diskriminace. To je ještě důležitější v době, kdy je společnost rozdělená," doplnil útočník Tottenhamu.

Ke kampani se připojili například kapitáni Německa, Belgie, Nizozemska, Belgie či Dánska.

Zdroj