Karanténa a izolace se zkrátily na pět dnů. Končí také povinnost nosit po ukončení karantény respirátor

5 měsíce starý 141

Do izolace nastupují lidé s potvrzenou nákazou, v karanténě jsou lidé po rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným člověkem. Dosud byla izolace čtrnáct dní a karanténa bez ukončení testem také, bylo ale možné ji po sedmi dnech bez příznaků ukončit negativním PCR testem.

Minulou středu vláda Petra Fialy (ODS) rozhodla o zkrácení karantény a izolace na pět dní od úterý 11. ledna. Na rozdíl od původního oznámení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka se podle nového hygienického nařízení s platností od úterý karanténa po rizikovém kontaktu netýká lidí s dokončeným očkováním a těch, kteří v posledním půlroce covid prodělali. 

Podle nového metodického pokynu hlavní hygieničky do karantény nemusí ti, kdo nemají příznaky a současně jsou naočkovaní nebo prodělali covid v posledním půlroce. Je na subjektivním rozhodnutí a odpovědnosti, jestli příznaky člověk nahlásí, nebo nenahlásí. Když je nenahlásí, končí izolace i karanténa bez výstupního testu. Pokud se příznaky objeví, čtrnáct dnů od vyhlášení karantény má člověk povinnost jít na PCR test. 

Změna (změněných) pravidel platných od zítřka:
- do karantény nemusí očkovaní ani lidé po prodělání nemoci, pokud nemají příznaky
- nosit respirátor po izolaci nebo karanténě nebude povinné, jen doporučené

Pravidla platná do 16. 1. 2022
Metodický pokyn: https://t.co/Ufi1PeWRBn pic.twitter.com/GGOG3XvXZZ

— Daniel Stach (@DanielStach) January 10, 2022

Respirátory budou po karanténě pouze doporučené

„Bezesporu je nutné karanténu a izolaci zkrátit. Pět dnů je horizont, na kterém se vědci shodují,“ prohlásil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek minulou středu před jednáním vlády o covidových opatřeních. Zároveň oznámil povinnost po skončení karantény nosit dalších pět dní respirátor. To ale hygienička rovněž od úterý změnila. Po skončení pětidenní izolace i karantény je těmto lidem doporučeno dalších pět dní nosit respirátor i tam, kde to opatření nevyžadují, nejde ale o povinnost.

„Ještě na tiskové konferenci se mluvilo o tom, že bude povinnost nosit respirátory pět dnů po ukončení karantény nebo izolace. Metodický pokyn hlavní hygieničky ale mluví pouze o doporučení,“ vysvětlil Vladimír Piskala z vědecké redakce ČT24. Platí to například i pro restaurace. „Ve chvíli, kdy člověk vyšel z izolace ven, nemohl podle starého výkladu do restaurace, protože by si tam nemohl sundat respirátor. To už neplatí,“ uvedl Piskala.

Česká pravidla jsou podle něj velmi volná. Pokud má člověk ukončené očkování třeba před rokem, nemusí do karantény. „To odporuje všem poznatkům, které máme z dat z Izraele i Velké Británie, ukazuje se, že efekt očkování po šesti měsících od očkování výrazně klesá, může se pohybovat kolem deseti procent. Varianta omikron dokáže očkování dobře obcházet,“ zdůrazňuje Piskala.

Nový metodický pokyn krajské hygieničky ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo v pondělí pozdě odpoledne, změna pravidel tedy nastává ze dne na den. Zatím je platnost pravidel stanovena do 16. ledna. Co bude platit poté, zatím není v žádném oficiálním opatření uvedeno. 

Zdroj