Kvůli hrozícímu výbuchu sopky na karibském ostrově Svatý Vincenc nařídily úřady evakuaci obyvatelstva. Všichni lidé z ohrožené oblasti, takzvané červené zóny kolem vulkánu La Soufrière na severu ostrova, byly vyzváni, aby se okamžitě uchýlili do bezpečí. Podle agentury DPA to ve čtvrtek místního času oznámil premiér ostrovního státu Svatý Vincenc a Grenadiny Ralph Gonsalves.

Kingstown 6:26 9. dubna 2021

Vědci na sopce La Soufrièr zaznamenali podzemní otřesy, které podle nich naznačují, že se magma dere k povrchu | Foto: UWI Seismic Research Centre | Zdroj: Reuters

Vědci na sopce zaznamenali podzemní otřesy, které podle nich naznačují, že se magma dere k povrchu, uvedlo centrum pro zkoumání zemětřesení na ostrově Trinidad. Vulkán navíc začal chrlit popel a páru, z čehož odborníci usuzují, že může každým okamžikem bez většího varování vybuchnout.

Indonéská sopka Merapi vychrlila popel a lávu. Nejsou hlášené žádné oběti

Číst článek

Existuje zvýšená možnost katastrofy, napsal úřad pro zvládání katastrof NEMO na twitteru. S evakuací pomáhají výletní lodě, které odvážejí lidi z ohrožené oblasti do bezpečí. Podle agentury AP se evakuace týká asi 16 000 lidí žijících v červené zóně.

Sopky ve státě Svatý Vincenc a Grenadiny, v němž žije na 100 000 obyvatel, byly nečinné od roku 1979. Při výbuchu vulkánu La Soufrière v roce 1902 zahynulo přibližně 1500 lidí.

Místní média podle agentury Reuters v uplynulých dnech informovala také o zvýšené vulkanické aktivitě sopky Mount Pelée na ostrově Martinik, který leží severně od Svatého Vincence.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Výběr z médií: pomoc obětem domácího násilí, ztráta práce během pandemie a provoz hromadné dopravy

  2. Islámský stát se přiživuje na útocích milic v Africe. Sílící teror sužuje Mosambik i další země kontinentu

  3. Proč nebudou předčasné volby a Babišova vláda vydrží do voleb

  4. Karibský ostrov Svatý Vincenc nařídil evakuaci obyvatel. Hrozí výbuch sopky La Soufrière

  5. ‚Tragické finále‘ Jana Blatného. S Erikem Taberym o dni, který otřásl českou politickou scénou

  6. Jak dostat vakcínu Sputnik V do Česka? Ministr Arenberger má dvě možnosti. Ani jedna není reálná

Aktuální témata

Koronavirus, Petr Kellner, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme