Karlovarský festival uvede v hlavním programu 32 filmů, v porotě bude herec Rush

před 2 týdny 34

foto Umělecký ředitel Karel Och na tiskové konferenci k 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 28. května 2024, Praha.

Praha - Festival v Karlových Varech od 28. června do 6. července nabídne v soutěžních sekcích Hlavní a Proxima a nesoutěžní sekci Zvláštní uvedení 32 filmů, z toho téměř polovinu debutů. V porotě hlavní soutěže zasedne oscarový herec Geoffrey Rush, který si z festivalu před dvěma roky přivezl Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Novináře o tom dnes informoval umělecký ředitel festivalu Karel Och. Česká kinematografie bude mít v hlavní soutěži dva zástupce - Světýlka režisérky Beaty Parkanové a celovečerní debut Adama Martince Mord.

Australského herce Rushe k celosvětové slávě v roce 1996 katapultovala role v dramatu Scotta Hickse Záře, za niž obdržel Oscara, Cenu BAFTA, Zlatý glóbus nebo výroční ceny newyorských či losangeleských kritiků. V roce 2004 získal Emmy za ztvárnění titulní role ve snímku Život a smrt Petera Sellerse.

Ve výběru filmů do hlavního programu karlovarského festivalu je z dvaatřiceti titulů 15 debutů. "Je mimořádně vzrušující, že tito talentovaní filmaři a filmařky na úsvitu svých kariér budou v karlovarském programu 'doprovázeni' renomovanými tvůrci a jejich novými snímky jako Mark Cousins, Oleh Sentsov, Noaz Desce, Antonin Peretjatko, Beata Parkanová nebo Burak Çevik," uvedl umělecký ředitel Och.

Pořadatelé dříve oznámili, že Cenu prezidenta filmového festivalu Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii převezme na letošním 58. ročníku herec Ivan Trojan. Festival letos také vzdá poctu Francine Maislerové, jedné z nejuznávanějších castingových režisérek, která je držitelkou 15 cen Artios Awards udělovaných Casting Society of America.

Přečtěte celý článek