Kastrací ku zdraví: Proč je důležité kastrovat a co jsou to kastrační programy?

2 měsíce starý 46

Podle statistik Eurostatu v Česku lidé chovají skoro dva miliony koček. Na ulici jich skončí přes 28 tisíc. A teď si představte, že většinou nejsou oočkované ani vykastrované. Dochází ke zbytečným úmrtím, koťata trpí, protože jsou nemocná, a neziskové organizace nestíhají. Příkladem jsou právě Moody a Luí, které můžete vidět v naší reportáži. Moody prodělal herpesvirus a díky tomu doslova hnil zaživa, až mu vyhnily oči. Dnes je slepý. Luí zase prodělal kočičí mor (panleukopénie) a má motorickou poruchu. Oba se naštěstí dostali do organizace Destiny Pet, která jim pomohla a zaplatila léčbu. Dnes žijí spokojený život u adoptivní maminky Andrey Sekyrové. Ne každý má ale takové štěstí.

Kastrace má hlavně pozitivní vliv na samotné zdraví jedince, a proto je nutné kastrovat i feny a psy, kteří se sice nerozmnožují, ale hrozí jim nádorová onemocnění

Nekastrovaná fena a kočka

V rozhovoru s veterinární lékařkou Martinou Načeradskou jsme si prošli problémy, které mohou u nekastrovaných zvířat s věkem přijít. V pozdějším věku přichází u fen a koček záněty dělohy nebo záněty na mléčné žláze. Ty bývají hlavně u koček z 90% maligní a kočka na to může uhynout. Metastázují do plic, jater nebo mozku. Cysty na vaječnících. Vaječníky by se měly při kastraci úplně vyndat, protože je to hormonálně aktivní tkáň. Pokud se nevyndají, zvíře je dál hormonálně aktivní a může mít problémy (kočka bude například dále mrouskat).

Typy kastrací

Kastrace se doporučuje v období pohlavní zralosti zvířete, což bývá po prvním hárání či mrouskání. Dnes se dělají takzvané rané kastrace, okolo třetího až čtvrtého měsíce.

Nedoporučují se u větších plemen fen nebo koček. Například u Mainské mývalí kočky je problém, že kdyby se vykastrovala příliš mladá, může pak mít problémy s kyčelními klouby, protože rychle roste. U větších fen je zase problém možná inkontinence v pozdějším věku. To se ale dá řešit. Proto je lepší počkat než poprvé odhárají.

Nekastrovaný pes

U psů se objevují problémy s prostatou, cysty na prostatě, zánět prostaty. Na varlatech se mohou vyskytnout nádory. Je potřeba varlata kontrolovat. Jakmile je jedno větší než druhé, je potřeba neprodleně navštívit veterináře. A u psů, kterým nesestoupí varle, je kastrace nutná.

Nekastrovaný kocour

Nekastrovaný venkovní kocour má pocit, že potřebuje větší teritorium. Bude se více prát s ostatními kocoury a zvyšuje se možnost nakažení nemocí FIV – podobné jako u lidí HIV, jen to způsobuje jiný virus nebo FeLV – kočičí leukémie. Infekce se přenáší z kočky na kočku buď přímo – olizováním či pokousáním, nebo nepřímo – zejména potravou kontaminovanou slinami.

Kočičí psycholožka o kastracích

Kastráti navíc nejsou před ostatními kočkami znevýhodněni. Jejich postavení ve smečce se nemění. „Kastrace nemění kočku, mění trošku jen její motivaci. Nebude vám třeba značkovat, nebude mít potřebu prát se s jinými kočkami, je to naopak k dobru. Kastrace je rozhodně prevence neštěstí, ne jejich příčina,“ říká kočičí psycholožka Kateřina Štiblická.

Kastrace obecně snižuje aktivitu kočky, ale ne že by jen ležela a tloustla, spíš ve smyslu agrese vůči jiným kočkám. Určitě ta kočka nebude letargická, a pokud ano, není to problém kastrace, ale spíš má jiný problém,“ doplňuje Štiblická.

Nekastrovaná kočka může mít koťata i 2x ročně. A její koťata mohou mít další koťata, už okolo šestého měsíce svého života. To znamená, že druhým rokem bude mít za sebou vaše kočka 20 koťat a její potomci dalších 50. Za osm let to tak máme přes 2 000 000 koček.

Jak fungují kastrační programy

U koček a kocourů, kteří mají možnost toulat se po venku, je riziko daleko větší. Neustálé mrouskání navíc kočky velice vysiluje. Pomoci tak můžete i vy sami, stačí kastrovat! Pokud ve vaší obci víte o přemnožených, bezprizorních kočkách, určitě je potřeba jednat. Některá města mají své kastrační programy. Na této mapě najdete obce, které kastrační program mají, i další informace. Není ale od věci se o kastraci volně žijících koček informovat přímo u obce. Nebo můžete nabídnout řešení společně s neziskovými organizacemi, které se kastrací koček zabývají. Jako například Feliti kastruje nebo Destiny Pet.

Neziskové organizace mají každá svůj kastrační program jinak řešený. Například Feliti kastruje má smluvené veterinární lékaře, k nimž kočku dopravíte a oni se postarají o zaplacení nákladů. Na vás je odchyt kočky a zajištění pooperační péče. Veterinární lékař kočky po kastraci vyfotí, aby měla organizace potřebnou dokumentaci. Vždy je potřeba se s organizací dopředu domluvit na počtu koček, které je potřeba vykastrovat, a dalších podrobnostech.

„Prvním krokem by mělo být vyvěšení letáků o tom, že bude probíhat kastrace v daném místě, aby měli lidé možnost odchytit si své již vykastrované kočky. Nebo jinak informovat na obci o tom, že kastrace budou probíhat,“ říká Tereza Peřinová z Destiny Pet.

Zdroj