Kauza H-System: Družstvo Svatopluk má zaplatit 18 milionů jako nájemné za užívání domů, rozhodl soud

4 měsíce starý 22

„Rozsudek soudu vnímáme jako nespravedlivý a budeme se odvolávat k vyššímu soudu. Monsport nás zažaloval o bezdůvodné obohacení, ale my jsme se neobohatili. Věříme, že vyšší soud bude spravedlivější,“ řekl Junek. Soudkyně dala družstvu na zaplacení vyměřené částky tři měsíce, což Junek považuje za nestandardně dlouhou lhůtu. „Působí to na mě tak, že sama (soudkyně) nebyla úplně přesvědčená a asi to taky vidí jako nemravné odsoudit nás k dalším platbám,“ doplnil.

Monsport družstvo žaloval o zaplacení 22 milionů korun za nájemné za byty a pozemky. Soud už mu loni na podzim nepravomocně přiznal milion korun za pozemky pod řadovými domy. Za nájemné osmi domů, v nichž je zhruba šedesát bytů, kterých se jednání týkalo, požadoval Monsport asi 21 milionů.

Podle úterního rozsudku pražského soudu musí družstvo konkurznímu správci H-Systemu nahradit i náklady řízení, více než 900 tisíc korun také musí zaplatit okresnímu soudu jako soudní poplatek.

Lidé si byty sami dostavěli, ale bez souhlasu 

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce. Souhlas konkurzního soudu nebyl podle něj v té době zapotřebí.

Zdroj