Kauza Naše vojsko pokračuje. V případu předmětů s nacistickou tematikou padla nová obžaloba

3 měsíce starý 15

Státní zastupitelství opět poslalo k soudu případ nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny. Podalo obžalobu kvůli prodeji kalendářů a reklamních předmětů s nacistickou tematikou. ČTK to sdělila Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 Hana Vrbová. Soud se bude kauzou zabývat již podruhé. První obžalobu neprojednal, ale vrátil případ policii k došetření.

Praha 10:22 12. října 2021

Nakladatelství Naše vojsko vydalo kalendář osobností třetí říše na rok 2021 | Zdroj: Naše vojsko

„Ve věci byla již opětovně podána obžaloba k Obvodnímu soudu pro Prahu 5,“ uvedla Vrbová. Žalobci podle ní poslali případ soudu 30. září, soud se jím zatím nezačal zabývat.

Státní zástupce neuspěl se stížností, policie musí doplnit vyšetřování kvůli kalendáři s nacisty

Číst článek

Policisté obvinili Drtinu a nakladatelství Naše vojsko z toho, že spáchali trestné činy založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Hrozí za to až desetiletý trest. Případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa. Vydavatel se v médiích hájil tím, že nešlo o propagaci, ale o byznys.

Kvůli kalendáři, které Naše vojsko prodávalo, podalo trestní oznámení na nakladatelství a jeho majitele několik organizací, například Federace židovských obcí. Kritizovali ho i izraelský a německý velvyslanec v České republice.

Ministerstvo vnitra vypovědělo nakladatelství smlouvu o nájmu pro sklad, pražský magistrát vypověděl smlouvu prodejně nakladatelství na Andělu.

Hrnečky, popelníky i kalendáře s Hitlerem. Policie zasahovala v obchodě nakladatelství Naše vojsko

Číst článek

Policie už dřív prošetřovala nakladatelství kvůli tričkům a hrnkům s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera a zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Případ v létě 2018 ale uzavřela s tím, že se trestný čin nestal.

Policisté podle tehdejšího vyjádření mluvčího Jana Daňka „neprokázali, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti“.

Drtina letos dostal pravomocně roční podmíněný trest za distribuci knihy Recepty z konopí. Šéf nakladatelství Naše vojsko byl už za šíření toxikomanie kvůli stejné publikaci odsouzen dříve, s prodejem ale následně nepřestal. Vydavatel se bránil tím, že například z komisního prodeje titul už stáhnout nemohl.

ČTK

Zdroj