Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

5 měsíce starý 87

O odebrání synů Denise a Davida českým rodičům Michalákovým rozhodla norská sociální služba v roce 2011 kvůli podezření ze zneužívání, zanedbávání a týrání. Později norské úřady zbavily Evu Michalákovou rodičovských práv k oběma synům, otci práva ponechaly. Matka s následnými odvoláními neuspěla a obrátila se proto se stížností na Norsko na Evropský soud pro lidská práva. Spor ovšem ve čtvrtek prohrála i zde.

Případ chce Michaláková posunout k Velkému senátu, který může verdikt ještě zvrátit. Podle exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je ale šance na vítězství poměrně malá.

„Pokud vím, tady má právo veta pětičlenný senát, který ve čtvrtek rozhodl v její neprospěch. On tedy může rozhodnout, jestli ji pustí k Velkému senátu. Je tedy pravděpodobnější, že tohle je už definitivní výsledek,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Přiznal, že ho výsledek sporu do určité míry překvapil, protože v posledních podobných kauzách evropský soud rozhodl spíše ve prospěch rodičů. Navíc Norové podle Zaorálka uznali, že jejich systém národní rodinné péče není zcela v pořádku, jelikož se tamějším úřadům hromadily stížnosti na stole. I to je důvod, proč se částečně změnila norská legislativa.

„Jednal jsem o tom s norským ministrem zahraničí, obraceli jsme se na soudy a maximálně jsme se snažili na všech úrovni vyvíjet tlak. Pro nás to nevypadá příznivě, ale bránil bych se tomu tvrzení, že se za ty roky nic nestalo,“ pokračoval Zaorálek.

Dle svých zkušeností podotkl, že sami Norové se dívali na cizince s určitým podezřením a divili se, proč do věci vstupuje i česká diplomacie. „Ale mělo to vývoj. Ukázalo se, že nejsme jediní – získali jsme spojence a Norové začali přístup měnit,“ rozvedl dále bývalý šéf Černínského paláce. Prý měla norská strana pochybnosti, zda byl český systém rodinné péče dostatečně obezřetný.

Soud zamítl i stížnost v kauze ubitého Čecha

Na závěr připomněl, že se zdaleka nejedná o jediný případ, v němž prý Češi čelili nespravedlivému jednání. Konkrétně zmínil kauzu Zdeňka Makara, kterého ve Velké Británii ubil řetězem 19letý Raymond Sculley. Britská justice ale pachatele zprostila viny, proti čemuž protestovala jak rodina Čecha, tak česká vláda. Ani zde ovšem evropský soud nevyhověl stížnosti ze strany Makarovy sestry.

„Jednal jsem o tom i s premiérem Borisem Johnsonem, který říkal, že je v tomhle bezmocný. Doporučil bych tento případ sledovat, protože mně to připadalo naprosto šokující,“ řekl Zaorálek v závěru vysílání na CNN Prima NEWS.

Zdroj