Kauza Taylor Swift: Proč má Trump strach z holky v koňských botách a s ostře červeně namalovanou pusou?

před 2 měsíce 63

KOMENTÁŘ / Nedávno proběhla v Melbourne akce, v jejíž existenci lze těžko uvěřit. Vědecká konference nazvaná Swiftposium měla na programu více než čtyři sta příspěvků z rozličných studijních oborů a od desítek akademických institucí z celého světa. Byly věnované jediné osobě, i když prakticky už také instituci: Taylor Swift. Skladatelce a zpěvačce, jejíž majetek se odhaduje na miliardu amerických dolarů. Řada příspěvků se věnovala principu Swiftonomics, čili síle, s jakou dokáže zpěvačka zatřást ekonomikou měst, do nichž přijede hrát. Nejsou k dispozici žádná tvrdá data, pouze tendence – na co zpěvačka sáhne, mění ve zlato. Posledním důkazem budiž nedávný Super Bowl a zázračné vítězství Kansas City Chiefs, tedy mužstva, za nějž nastupuje Taylořina čerstvá láska Travis Kelce, v prodloužení.

Soudě podle prodaných desek a vyprodaných koncertů je zpěvaččina fanouškovská základna obrovská. Její původ zkoumala i australská konference, ale kdo pozorněji poslouchá Taylořiny písničky, pochopí, že za tím žádná věda není. Ta dívka skládá chytlavou, chytře produkovanou muziku, a sama si píše texty, jimiž se umí dotknout posluchačů a vyvolat v nich dojem, že společně s nimi sdílí svůj osobní deník. Zpěvačka, jež sebe sama označuje za dítě internetu, kromě toho dokonale ovládá komunikaci s fanoušky. Na instagramu má 279 milionů příznivců.

Přesně tohle číslo děsí člověka, který tvrdí, že se ničeho nebojí. Donalda Trumpa. Dokonce by se dalo říct s Marxem a Engelsem, že v jeho nejhorších snech obchází Ameriku, tak jak on ji má rád, tedy Ameriku bílou a šovinistickou, strašidlo v podobě holky v kovbojských botách a s ostře červeně namalovanou pusou. Ta hrůza je vtělená do pouhých dvou slov, která zpěvačka dosud nepronesla (a možná je ani nepronese): Volte Bidena!

Ovšem, oranžový muž takovou hrozbu nemůže přejít bez povšimnutí. Vždyť v okamžiku, kdy Taylor v září vyzvala své fanoušky na instagramu, aby se v rámci National Voter Registration Day zaregistrovali k hlasování, online organizace Vote.org obratem oznámila nárůst o 35 000 registrací. Není divu, že konzervativní pravice se svou hlásnou troubou, stanicí FOX News, propadla hysterii. Uvědomila si její sílu, kterou vzápětí podpořilo zpěvaččino světové, megaúspěšné turné The Eras Tour. Korunu tomu všemu dal časopis Time, když ji v prosinci označil za Osobnost roku, čímž vyznavače hnutí Make America Great Again dohnal k zuřivosti.

Zpěvačka sama se politickým komentářům dlouho vyhýbala. Věděla, proč to dělá. Jakmile v roce 2018 podpořila americké demokraty ve státě Tennessee, odsoudila rasismus a podpořila práva LGBT+ komunity, rozladila své konzervativní fanoušky do té míry, že veřejně ničili její cédéčka a pálili plakáty.Taylor se nelekla. V roce 2019 se vyjádřila proti zákazu potratů v USA a o rok později otevřeně podpořila Bidenovu kandidaturu na prezidenta USA.

S tím, jak roste obava republikánů, že umělkyně něco podobného zopakuje ve volebním roce, v němž má Trump v průzkumech zatím výborná čísla, objevuje se čím dál víc dezinformací. Například, že paní Swift je tajnou agentkou Pentagonu, anebo že ona a Kelce jsou vykonstruovaný pár, sestavený, aby jedním vrzem podpořil očkování proti covidu i demokraty. Korunu všemu dal nedávno Trump sám, když se nechal slyšet, že Taylor Swift by mu měla být vděčná, protože ještě jako prezident podepsal v roce 2018 zákon, zaručující hudebníkům stabilní poplatky ze streamované hudby, tudíž, že jí vydělal hromadu peněz.

Nervozita republikánů je do značné míry pochopitelná. Zpěvaččini fanoušci, kteří ji začínali poslouchat jako teenageři, dosáhli volebního věku. Jinými slovy, v časech mediokracie možná drží klíč k americkým volbám největší hvězda showbusinessu. Je to cítit i ze slov moderátorky Jeanine Pirro, neformální Trumpovy politické poradkyně, které vyloženě „vytekly“ nervy, když umělkyni varovala: Nepleť se do toho. Nepleť se do politiky; nechceme tě tam vidět.“

Přečtěte celý článek