Kazašskému parlamentu dál dominuje Nazarbajevova strana. Voliči neměli na výběr, píše OBSE

3 měsíce starý 15

Tajemnice ústřední volební komise Sabila Mustafinová sdělila, že sedmiprocentní hranici pro vstup do dolní komory zákonodárného sboru se kromě Světla vlasti podařilo překročit už jen dvěma dalším stranám: Světlé cestě, kterou podpořilo 10,95 procenta hlasujících, a komunistické Lidové straně Kazachstánu, jež dostala 9,1 procenta hlasů.

Voleb se zúčastnilo pět ze šesti povolených stran, žádnou z nich však nelze podle médií pokládat za kritickou vůči režimu. Opozice u voleb chyběla. Sociální demokraté se je ještě v listopadu rozhodli bojkotovat na protest proti poměrům.

Pozorovatelská mise OBSE ve svém hodnocení voleb uvedla, že byly dobře připravené, ale chyběla jim transparentnost. „Volby ukázaly nezbytnost provedení reforem v zemi. Neodpovídaly v plné míře vysokým demokratickým standardům, o něž Kazachstán usiluje,“ řekl na tiskové konferenci vedoucí mise Kristian Vigenin.

OBSE také informovala o „nesoutěživé kampani a systematickém omezování ústavně zaručených základních svobod, které zanechaly voliče bez možnosti skutečné volby“. 

Zdroj