„Každému přeji naplněné a aktivně prožité stáří. ☺️ Současným seniorům a samozřejmě i těm budoucím - a jednou i sobě a svým blí...

4 týdny starý 6
„Každému přeji naplněné a aktivně prožité stáří. ☺️

Současným seniorům a samozřejmě i těm budoucím - a jednou i sobě a svým blízkým. Stárnutí je přirozené a proměňování životních rolí se týká nás všech. Proto jsme rozjeli takzvané "paluby" - rozhovory přímo se seniory, kteří mají přímou zkušenost s tím, co by se dalo v naší společnosti zlepšit, aby se v ní cítili co nejlépe všichni. Aby mohli žít podle svých představ, bezpečně, a přitom naplno.

Je to samozřejmě velký cíl a bude zapotřebí hodně práce i spolupráce. Jsem ale ráda, že nám s ním pomáhají skvělí lidé, jako je Irena Koutská (na fotce), která vede řadu aktivit našeho "seniorského podpalubí" a také spolu s několika dalšími tvoří tým pro přípravu kvalitního seniorského programu.
Irena je sama velmi akční. Stále jezdí tlumočit do Evropského parlamentu, vaří jídlo pro potřebné a na seniorské palubě rozjela například francouzské a anglické konverzace. Stejně tak se účastní i knížních klubů, kde se potkávají senioři z paluby a Mladé pirátstvo. Přála bych si jednou takhle naplněné dny.

A právě v takové seberealizaci a svobodě chceme co nejvíce lidí podpořit. Ať je možné být doma, byť třeba s podporou. Ať se obcím vyplatí pomáhat s prevencí a rehabilitací. Ať nedochází místa v celoživotním vzdělávání a kurzech využívání nových technologií. Chceme také podpořit sousedskou výpomoc, která dobrovolnicky funguje v mnoha zemích. Zkrátka: ať každý má na koho se obrátit pro pomoc a současně ať každý má možnost, jak aktivně trávit čas, pokud o to stojí.

Podrobný program teprve představíme po jeho schválení, ale jeho směřování je už, jak vidíte, zřejmé. Zároveň se snažíme maximálně pomáhat už teď i z opozičních lavic. Povedlo se nám třeba prosadit změnu pravidel pro valorizace důchodů. Lidé by nově měli dostávat zvýšení důchodu vždy už od 1. ledna, nikoliv až od data výplaty. Pro mnoho z nich by to znamenalo stokoruny navíc.

O lepší podmínky pro život v každém věku budeme usilovat i dál. Držte nám palce - a pokud chcete, klidně se přidejte k nám a staňte se třeba jednou z tváří projektu Senioři na palubě (https://seniori.pirati.cz/pridejte-se/). Rádi vás mezi sebe přivítáme.“ 🖤

Olga Richterová - poslankyně

Zdroj