Každoroční setkávání paralelních světů v Karlových Varech

3 měsíce starý 112

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/geralt

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech si od poloviny devadesátých let vydobyl v našich českých poměrech zcela unikátní pozici. Získal mezinárodní prestiž a řada lidí při přípravě festivalu odvádí velmi dobrou práci. Jde o svátek filmu, který zároveň nabízí tolik lákadel, že umí přitáhnout pozornost i velmi štědrých sponzorů, privátních, polostátních i státu samotného. Ministerstvo financí je dokonce kvůli MMF KV vlastníkem hotelu Thermal, který je nyní nákladně a poněkud záhadně rekonstruován. Karlovarský filmový festival se tak stal v přeneseném slova smyslu strategickým podnikem ČR, i když se jedná o soukromou aktivitu. Značka patří společnosti Film Servis Festival Karlovy Vary, kterou vlastní prezident festivalu herec Jiří Bartoška, obchodník s image bohéma.

Mezi nejštědřejší sponzory patří vedle státu polostátní gigant ČEZ, v posledních letech pivovar Lobkowicz, který má stejného čínského vlastníka jako fotbalová Slávie, dále Česká zbrojovka či zbrojařský holding Czechoslovak Group. Výčet všech sponzorů za posledních 25 let by byl velmi rozmanitý. Někteří se sami nabízeli. Rozpočet několikadenní akce je cca 135 mil. Kč.

Dále čtěte

 FORUM 24 (FORUM 24)

Vracíme Čechům noviny. Předplaťte si Týdeník FORUM

číst článek »

Festival rozhodně nešetří na účasti významných světových filmových tvůrců – slavných herců a režisérů. Jejich jména jsou magnetem, který přitáhne pozornost médií, partnerů festivalu i samotných návštěvníků. Ti se dělí do několika kategorií. Tou první jsou intelektuálně ladění mladí opravdoví milovníci filmu, zejména těch náročnějších. To jsou batůžkáři, kteří spoluvytvářejí milý kolorit akce. Druhou kategorií jsou lidé od filmového fochu, kteří u toho chtějí být, něco vidět, s někým se potkat a taky být trochu viděn. Tu třetí kategorii tvoří domácí celebrity z bulváru.

Lidi z této kategorie film až tak moc nezajímá. Účast ve Varech je pro ně zejména demonstrací příslušnosti k domácí VIP de luxe kategorii. Kdo nebyl ve Varech, jako by nebyl. Právě tady se dají ulovit super selfíčka nejen s herci, ale i sportovci, politiky a všemi, kteří v našich poměrech něco znamenají, alespoň tady a teď. A pak jsou Vary téměř povinnou akcí pro domácí partu „dolce vita“, pro mocné zákulisní hráče z prostředí našich oligarchů. Můžete tady potkat nejvlivnější lobbisty, rádoby mesiáše, filantropy, „nositele dobra“, záhadné miliardáře (byznysové žraloky) a jejich čerstvé úžasné partnerky v úžasných róbách, prostě ty, kteří v tom umí chodit a umí se prodávat, a to v každé době, ať vládne kdokoliv.

Ve Varech se ve festivalových kulisách řeší velké kšefty, ale i politické dohody, ten svět kolem je jen jejich momentální dekorací, stafáží, včetně dobrovolného komparsu, který čeká na to, až od stolu upadnou nějaké drobky. S výjimkou kempující první kategorie se ty ostatní rok co rok těší na to, jak si ve Varech zapaří. Takový velký neodolatelný mejdan s puncem světovosti. Alespoň na chvíli být u toho, žít a užít.

Tomu všemu dá televizní průvodce festivalu Marek Eben laskavou tvář, takže si řeknete no a co, vždyť je to vlastně fajn být pár dnů ve filmovém a společenském opojení, vypnout a nechat se vést tou iluzí velkého světa. Jako by občas v karlovarských kulisách ožil příběh knihy „Velký Gatsby“ Francise Scotta Fitzgeralda. Příběh ze života snobské smetánky (high society), té staré, která se utkává s tou novou. Příběh o tom, kterak osobní prosperita bývá nezřídka vykoupena ztrátou morálních hodnot a život je pak jen přehlídkou nafouknutého ega.

Zdroj