Kdo bude mít v Česku ušetřeno 200 tisíc korun v bance, má problém. Stát mu okamžitě sebere peníze

před 2 týdny 55

V České republice se chystají skutečně zásadní věci, které budou mít dopad na nemalou část obyvatelstva. Zároveň s tím bude do značné míry prolomeno bankovní tajemství, jelikož stát začne zjišťovat, kolik má kdo našetřeno na svém bankovním účtu.

Jaký máte majetek?

Změny dopadnou především na ty, kdo pobírají nějaký druh dávek. A nemusí jít pouze o nezaměstnané, byť na ně dopadnou novinky pravděpodobně nejtvrdším možným způsobem. Dnes platí, že nějakou formu příspěvků či dávek pobírají stovky tisíc domácností. Nejčastěji jde o pomoc s bydlením, které je v České republice velmi drahé, a tak si ho některé domácnosti nemohou samy o sobě dovolit.

Nově budou ovšem všechny druhy dávek spojeny do jedné a na účet vám tak bude chodit jedna suma. Bude vcelku jedno, za jakým účelem tyto příspěvky pobíráte, jelikož v každém případě budete muset projít poměrně zevrubnou kontrolou. Jejím cílem je, aby se omezilo zneužívání sociálních dávek těmi, kteří je sice v současnosti pobírají, ovšem prakticky by na ně neměli mít nárok.

Kromě notorických odmítačů práce jsou to především ti, kdo mají určitý majetek, který by mohli zpeněžit a spotřebovávat, ale stejně raději požádají o peníze stát. Nově se proto bude kontrolovat, jaké jsou majetkové poměry členů domácnosti, která žádá o podporu.

Úřad práce přitom získal rozsáhlá oprávnění a bude moci nahlížet do všech možných databází, jako je například katastr nemovitostí nebo registr vozidel. Tam bude zkoumat, zda náhodou nemáte více bytů či domů, popřípadě automobilů.

Úřady budou prohlížet účty

Největší pozdvižení ovšem budí prohlížení zůstatků na bankovních účtech. “Banky, pobočky zahraničních bank, spořitelní a úvěrní družstva, instituce elektronických peněz, pobočky zahraničních institucí elektronických peněz, vydavatelé elektronických peněz malého rozsahu, platební instituce, pobočky zahraničních platebních institucí a poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu, jsou povinni sdělit orgánu pomoci v hmotné nouzi na jeho písemnou žádost údaje o číslech účtů žadatele o dávku, příjemce dávky i společně posuzovaných osob nebo jeho jiných jedinečných identifikátorech, jakož i o jejich stavu a změnách,” konstatuje novela zákona o pomoci v hmotné nouzi.

Člověk, který tak bude žádat například o příspěvek na bydlení, bude moci mít na účtu maximálně 200 tisíc korun, což se bere jako určitá rezerva. Pakliže ale bude mít více, potom mu nárok na příspěvek zanikne. Zkoumat se budou i účty dalších členů domácnosti, což vyvolává značnou kritiku.

Čtěte také: Klienty VZP čeká velká změna. Pozor, ať nepřijdete o všechny peníze. Mají na vás políčeno

Na druhou stranu je pravdou, že pokud má někdo úspory z dřívějška, měl by je zkrátka použít na situace, kdy se ocitne v určitých finančních problémech. Teprve když prostředky vyčerpá, může požádat o pomoc stát, respektive ostatní daňové poplatníky, kteří se na sociální systém skládají.

Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, Kurzy

Continue Reading

Přečtěte celý článek