Kdo je kdo v nové vládě Petra Fialy? Seznamte se s možnými ministry

3 měsíce starý 52

Spekulace o složení nové vlády jsou v plném proudu, téměř každé médium nabízí „zaručené“ informace o tom, kdo se ujme konkrétních ministerstev či v jakém poměru zastoupení stran vůbec kabinet vznikne. Některá jména jsou už ovšem patrně jasná a bude se možná pouze lišit rezort, který dostanou na starost. Kdo jsou tedy politici, kteří se mohou stát novými členy vlády?

Předseda vlády:

Petr Fiala (57; ODS) Předseda ODS (od 2014), politolog. Absolvoval obor český jazyk a literatura a dějepis na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnes Masarykova univerzita, MU); docent (1996) a profesor politologie (2002). Je poslancem a místopředsedou sněmovny. V minulosti byl ministrem školství (201213), působil i jako rektor Masarykovy univerzity.

Ministerstvo vnitra:

Vít Rakušan (43; STAN) Předseda hnutí STAN (od 2019). Podle některých spekulací by měl být i místopředsedou vlády. Vystudoval historii a germanistiku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školský management na Univerzitě Karlově v Praze. Je poslancem a zastupitelem Středočeského kraje. V minulosti byl mimo jiné starostou Kolína (201019) a prvním náměstkem hejtmanky Středočeského kraje (201617).

Ministerstvo financí:

Zbyněk Stanjura (57; ODS) První místopředseda ODS (od 2020). Vystudoval elektrotechniku na Vysokém učení technickém v Brně, obor elektronické počítače. Je poslancem a předsedou poslaneckého klubu ODS. V minulosti byl ministrem dopravy (201213), byl i členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje a v letech 2002 až 2010 primátorem Opavy.

Dále čtěte

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Nenechme se ukolébat! Oslabenou demokracii posilují svobodná média, podporujte je i dál

číst článek »

Jan Skopeček (40; ODS) Poslanec, místopředseda rozpočtového výboru a klubu občanských demokratů, zastupitel města Hořovice. Vystudoval ekonomiku a management na Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a hospodářskou politiku na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze, kde nyní vyučuje. Byl poradcem prezidenta Václava Klause, stal se i výkonným ředitelem Centra pro ekonomiku a politiku, zasedal v zastupitelstvu Středočeského kraje.

Věslav Michalik (58; STAN) Místopředseda STAN (od 2021), zastupitel Středočeského kraje a náměstek hejtmanky pro oblast financí, dotací a inovací, starosta Dolních Břežan u Prahy. Vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou Českého vysokého učení technického v Praze. Působil jako vědecký pracovník Akademie věd ČR.

Ministerstvo pro místní rozvoj:

Ivan Bartoš (40; Piráti) Předseda České pirátské strany (2009 až 2014, s přestávkou mezi červnem a zářím 2013, a od 2016), poslanec a předseda sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Vystudoval Ústav informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze v oboru informační věda, dále pokračoval ve studiích jako interní doktorand se specializací na databázové modely, databázové systémy a informační služby internetu. Podle některých spekulací by měl mít ve vládě na starosti agendu digitalizace.

Dále čtěte

Poslanec ODS Pavel Žáček (Zbyněk Pecák)

Pavel Žáček: Babiš mě sám vyzval, ať se na jeho spolupráci podívám. Tady je výsledek

číst článek »

Ministerstvo práce a sociálních věcí:

Markéta Pekarová Adamová (37; TOP 09) Předsedkyně TOP 09 (od 2019), poslankyně. Vystudovala andragogiku na Univerzitě Karlově a ekonomii a management v průmyslu na ČVUT. Byla místopředsedkyní poslaneckého klubu TOP 09 a předsedkyní podvýboru pro lidská práva, nyní je místopředsedkyní výboru pro sociální politiku, zasedá také ve výboru pro životní prostředí. Byla i zastupitelkou městské části Praha 8. Podle některých spekulací by mohla být i ministryní zahraničí či předsedkyní sněmovny.

Olga Richterová (36; Piráti) První místopředsedkyně Pirátů (od 2018), poslankyně. Vystudovala překladatelství a tlumočnictví (angličtina, němčina) na Univerzitě Karlově v Praze. Ve sněmovně je místopředsedkyní výboru pro sociální politiku, členkou výboru zdravotního a stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny, byla členkou zastupitelstva Prahy 10.

Ministerstvo dopravy:

Martin Kupka (45; ODS) – Místopředseda ODS (od 2014), poslanec, starosta Líbeznic u Prahy a středočeský zastupitel. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK v Praze a obor masová komunikace tamtéž. V minulosti pracoval v Českém rozhlase jako moderátor a redaktor, byl mluvčím pražského magistrátu, Středočeského kraje, ministerstva dopravy, vedoucím mediální sekce ODS a v roce 2010 několik měsíců i mluvčím vlády. V letech 2016 až 2017 byl náměstkem středočeské hejtmanky.

Martin Půta (50; Starostové pro Liberecký kraj (SLK)/za STAN) – Předseda SLK (od 2017 a 200914), hejtman Libereckého kraje. Byl i předsedou STAN (201415). Vystudoval obor veřejná správa na Metropolitní univerzitě Praha. V politice se nejprve prosadil ve svém bydlišti, když byl v letech 2002 až 2012 starostou Hrádku nad Nisou.

Ministerstvo obrany:

Jana Černochová (47; ODS) Poslankyně, starostka městské části Praha 2 (200610 a od 2012 dosud). Absolvovala bakalářský obor právo na Vysoké škole aplikovaného práva v Praze a magisterský program v oboru mezinárodní vztahy a evropská studia na Metropolitní univerzitě v Praze. Před vstupem do politiky působila v bankovnictví. Ve sněmovně je předsedkyní výboru pro obranu.

Jan Bartošek (49; KDU-ČSL) – Místopředseda KDU-ČSL (od 2011) a šéf klubu poslanců KDU-ČSL, zastupitel Jihočeského kraje a Dačic na Jindřichohradecku. Vystudoval Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, Českou zemědělskou univerzitu v Praze a specializační studium dramaterapie na univerzitě v Olomouci. V letech 2014 až 2017 byl místopředsedou sněmovny, nyní je mimo jiné předsedou podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategické koncepce ČR.

Dále čtěte

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Pavel Šafr napsal knihu o pravdě a lži v českých dějinách. Čtěte o Bílé hoře, vyhnání Němců, o Havlovi i Klausovi

číst článek »

Jan Farský (42; STAN) – První místopředseda STAN (od 2019), poslanec, předseda poslaneckého klubu STAN. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V minulosti byl starostou města Semily, byl také zastupitelem Libereckého kraje. V letech 2008 až 2009 byl předsedou hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK).

Ministerstvo spravedlnosti:

Marek Benda (52; ODS) – Nejdéle sloužící poslanec (od 1990), předseda ústavně právního výboru sněmovny. Vystudoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Do politiky vstoupil jako člen Křesťanskodemokratické strany (KDS), jejímž prvním předsedou byl jeho otec, disident Václav Benda, a která se v roce 1996 sloučila s ODS.

Pavel Blažek (52; ODS) – Poslanec, předseda podvýboru pro justici a soudní samosprávu. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1996 je advokátem. V letech 2012 až 2013 byl ministrem spravedlnosti. Učil také na právnické fakultě MU v Brně, byl členem zastupitelstva městské části Brno-střed i zastupitelstva města Brna. V letech 2010 až 2014 byl místopředsedou ODS.

Ministerstvo školství:

Petr Gazdík (47; STAN) – Místopředseda STAN (od 2019), poslanec, zastupitel Zlínského kraje. Vystudoval učitelství matematiky a zeměpisu na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Byl starostou obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku. Je spoluzakladatelem hnutí STAN, v letech 2009 až 2014 a 2016 až 2019 byl jeho předsedou. Od prosince 2013 do října 2017 byl místopředsedou poslanecké sněmovny, byl také krajským radním.

Marek Výborný (45; KDU-ČSL) – Poslanec, zastupitel města Heřmanův Městec, bývalý předseda KDU-ČSL (201920). Vystudoval historii a teologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Ve sněmovně je předsedou podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení a místopředsedou podvýboru pro regionální školství.

Martin Baxa (46; ODS) – Místopředseda ODS (od 2018), poslanec, primátor Plzně (201014 a od 2018), zastupitel Plzeňského kraje. Vystudoval učitelství dějepisu a zeměpisu na Masarykově univerzitě v Brně, poté učil na gymnáziu. Byl krajským radním pro oblast kultury a náměstkem hejtmana i prvním náměstkem primátora.

Dále čtěte

()

Kniha rozhovorů s Miroslavou Němcovou. Kupte si knihu První dáma české politiky

číst článek »

Ministerstvo zahraničí:

Ondřej Kolář (37; TOP 09) – Starosta městské části Praha 6 (od 2014), nyní byl zvolen do sněmovny. Vystudoval mediální studia na FSV UK a práva na Západočeské univerzitě v Plzni.

Ondřej Benešík (45; KDU-ČSL) – Místopředseda KDU-ČSL (od 2020 a 201519), poslanec, předseda výboru pro evropské záležitosti, zastupitel obce Strání na Uherskohradišťsku. Vystudoval evropskou politiku na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Byl starostou Strání i členem zastupitelstva Zlínského kraje.

Ministerstvo životního prostředí:

Tomáš Tesař (58; TOP 09) – Člen předsednictva TOP 09. Vystudoval Fakultu strojní Vysoké školy strojní a textilní v Liberci. V letech 2010 až 2014 byl náměstkem ministra životního prostředí.

Ministerstvo zdravotnictví:

Vlastimil Válek (61; TOP 09) – Místopředseda TOP 09 (od 2019), poslanec, předseda poslaneckého klubu TOP 09, předseda podvýboru pro implementaci nových léčebných a vyšetřovacích postupů do praxe, propojení vědy a praxe, lékař, přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny ve Fakultní nemocnici v Brně. Vystudoval obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě UJEP v Brně (dnes Masarykova univerzita). V minulosti působil v mezinárodní organizaci Červený kříž. Též pedagogicky působí, je profesorem. V letech 2012 až 2016 byl zastupitelem Jihomoravského kraje.

Ministerstvo zemědělství:

Marian Jurečka (40; KDU-ČSL) – Předseda KDU-ČSL (od 2020), poslanec, člen zastupitelstva Olomouckého kraje. Vystudoval obor rostlinolékařství (specializace ochrana rostlin) na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně. V lednu 2014 byl jmenován ministrem zemědělství v koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), ve funkci setrval do prosince 2017. Ve sněmovně byl i předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL, nyní je mimo jiné místopředsedou hospodářského výboru.

Ministerstvo průmyslu a obchodu:

Věslav Michalik (58; STAN)

Marian Jurečka (40; KDU-ČSL)

Ministerstvo kultury:

Markéta Pekarová Adamová (37; TOP 09).

Zdroj