Kdo nahradí Zemanovou na postu první dámy? Ve hře je Babišová, Pavlová, ale i jeden muž

1 měsíc starý 24

Monika Babišová

Druhá manželka bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) vystudovala střední ekonomickou školu se zaměřením na organizaci administrativy. V roce 1992 pak nastoupila jako sekretářka do společnosti Lovochemie, kde se poznala s Babišem. Ten tehdy v podniku působil jako jeden z ředitelů.

Svatbu na Čapím hnízdě uspořádali až po 23 letech vztahu v roce 2017. Příjmení „Babišová“ ovšem začala používat už v roce 2013 – nechala se slyšet, že kvůli svým dvěma dětem. S Babišem mají dceru Vivien a syna Frederika.

Když zrovna Monika nedoprovází expremiéra na různých událostech – ať už politických či společenských – věnuje se designování interiérů a módě. Iniciovala rovněž založení Nadace Agrofert. V současnosti působí na Babišovu žádost také jako „rodinná protektorka“ v jeho svěřenských fondech.

Eva Pavlová

Bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel potkal svou manželku Evu v řadách české armády. „V roce 1985 jsem začínala v Prostějově, on tam už pracoval. Oba jsme bydleli na posádkové ubytovně, takže jsme se normálně potkávali a míjeli. Možná je to legrační, ale čím mě zaujal, tak svým zjevem výrazněji až s knírem. Tenkrát černým. Trochu mi tím připomínal tátu,“ uvedla Eva Pavlová již v roce 2013 pro Magazín DNES.

Coby podplukovnice pomáhala svému manželovi i na generálním štábu, kde zastávala pozici komunikátorky. S Pavlem proto sdílí velmi kladný vztah k armádě. „Hodně jsem na gymnáziu sportovala a velmi si oblíbila mimo jiné střelbu. Po maturitě jsem tedy v roce 1984 nastoupila do školy pozemních specialistek letectva v Košicích,“ doplnila pro Magazín DNES. Eva Pavlová má z předchozího vztahu dceru Evu. Generál Pavel má zase z prvního manželství dva syny, a to Jana a Petra.

Robert Neruda

Manžel Danuše Nerudové, bývalé rektorky Mendelovy univerzity v Brně, působí jako advokát a spolumajitel právní kanceláře Havel & Partners. Předtím pracoval celkem osm let na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), v roce 2009 byl jako první místopředseda pověřen řízením instituce. V letech 2004 a 2005 byl také asistentem soudce Nejvyššího správního soudu.

Stejně jako jeho manželka a prezidentská kandidátka se angažoval na akademické půdě. Přednáší například na Masarykově univerzitě v Brně a často též na mezinárodních odborných konferencích.

„Dnes jsme svoji přesně 20 let. Nádherných 20 let. Děkuji za každý společný den a těším se na všechny další!“ napsala Nerudová na začátku srpna na svých sociálních sítích k fotce se svým manželem Robertem. Spolu mají dva syny, staršího Filipa a mladšího Daniela.

Dana Středulová

Choť šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů a prezidentského kandidáta Josefa Středuly pracuje coby hasičská podplukovnice v bezpečnostním sboru. Odborový předák Blesku rovněž prozradil, že manželka působí jako právnička. O její možné roli první dámy už spolu mluvili, sama ale netuší, jakým způsobem se jí případně ujme.

„Nemá ještě přesnou představu, jak by vypadala její role, ale vnímá to a má k tomu hezký přístup. Kdyby neměla, tak by mi nedala s kandidaturou souhlas,“ uvedl Středula na začátku srpna. Podle svých slov veřejnost uvidí jeho manželku během prezidentské kampaně mnohem častěji, doposud nebyla příliš známá. „Máme ale sedmiletého syna, a tak je primární starost o jeho blaho,“ podotkl.

Lilia Khousnoutdinova

Miliardář a matematik Karel Janeček si vzal svou partnerku Lilii Khousnoutdinovou relativně nedávno. Ačkoliv byl známý mimo jiné i svou přízní k polyamorii, vzal si ji za ženu na konci loňského prosince. V roce 2017 se pár vzal také při obřadu v Bhútánu, manželství ale nebylo právně platné. Spolu mají dvě děti, dceru Isabelu a syna Karla George, který se narodil vloni v květnu.

Sama Khousnoutdinová se už dříve těšila pozornosti veřejnosti i médií. Působí jako kněžka, designérka, publicistka a iniciátorka různých osvětových programů, které se točí kolem rovnoprávnosti žen či reprodukčních témat. Narodila se v ruském Magnitogorsku, vyrůstala ovšem v Česku, ve Francii, ve Velké Británii a v USA. Z předchozích manželství má Janeček ještě dvě dcery a syna. Khousnoutdinová má z předchozího vztahu syna Lea.

Hana Březinová

Manželka českého podnikatele a miliardáře Tomáše Březiny se začala ukazovat širší veřejnosti teprve nedávno. Prezidentský kandidát totiž sdílel fotky z jejich společného výletu v Jihočeském kraji. Navštívili například rybník Svět nebo místní třeboňský pivovar.

„Doufám, že jste měli dnes všichni krásný den! My jsme ten náš zahájili s Hankou skvělou kávou, kterou nás přivítali v Třeboni v místní restauraci na Masarykově náměstí. Zítra si půjdeme projít okolí rybníku Svět, tak vám ještě pár fotek s mojí skvělou manželkou nasdílím,“ napsal Březina v polovině července na sociálních sítích.

Podle kandidátského webu jsou svoji 40 let. Dá se předpokládat, že se Hana Březinová stane další tváří prezidentské kampaně svého manžela. Spolu mají tři děti – Tomáše, Johanu a Terezu. „Nikdy jsem ji neplánoval vyměnit za novou. Je skvělá,“ uvedl na svých stránkách Březina.

Monika Hilšerová

Manželka doktora a senátora Marka Hilšera se českým občanům ukázala už v předchozích prezidentských volbách. Stejně jako její muž, i ona je lékařkou. V současnosti pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze jako anestezioložka. Za Hilšera se provdala v roce 2015 a spolu mají dvě děti – dceru Sofii a syna Antonína, který se narodil vloni v srpnu.

Senátor a možný prezidentský kandidát chválou na svou manželku nešetří. „Svatbu jsme měli v kostele. Bylo to nejlepší rozhodnutí mého života. A i když to není snadné, slíbili jsme si lásku, úctu a věrnost,“ napsal Hilšer na svých webových stránkách.

Klára Fischerová

Stejně jako o Monice Hilšerové, i o Kláře Fischerové se mluvilo jako o možné první dámě během prezidentských voleb v roce 2018. Ačkoliv bývalý diplomat a současný senátor Pavel Fischer tehdy neuspěl v boji o Pražský hrad, v současnosti hlasitě zvažuje druhý pokus.

Pakliže se rozhodne pro kandidaturu, nebude pochyb o tom, že se dočká podpory své manželky jako před lety. Klára Fischerová vystudovala střední ekonomickou školu ve Francii, kde byla po boku svého muže, když tam působil jako velvyslanec. Po smrti jejich syna Vojtěcha, který trpěl vzácnou nemocí, začala pracovat jako manažerka dobročinných projektů. Spolu s manželem mají dcery Barboru a Markétu a syna Benedikta.

Nedávno se senátor pochlubil fotkou z dovolené. „Vrátili jsme se s Klárou na místa, kde jsme byli před 29 lety na svatební cestě. Bylo nám tu skvěle. Hezkou neděli vám všem přejeme z Tater!“ pozdravil sledující na sociálních sítích.

Zdroj