Kdo natankuje u těchto benzínek v Česku, v mžiku si oddělá auto. Jsou to známé značky, Češi už neví, co si počít

před 1 týden 25

Řidiči vozidel se spalovacími motory nemají aktuálně zrovna na růžích ustláno. Ba právě naopak. Masově už se začalo prodávat palivo Natural E10, který obsahuje celých deset procent biosložky. Povinně bylo na českých pumpách zavedeno navzdory tomu, že existuje velmi dlouhý seznam stále používaných vozidel, do kterých se nesmí tankovat.

Stát koupil mizernou benzinku

Majitelé těchto vozů jsou teď pochopitelně v úzkých. Musí totiž tankovat dražší varianty benzinu, nebo se smířit s tím, že budou časem muset platit velmi drahé opravy. To ovšem nejsou zdaleka všechny nástrahy, které na řidiče číhají. Jednou z těch největších jsou nepoctivé benzinky, kterých je v Česku stále spousta a bohužel mezi ně patří i známé společnosti.

Jak upozornil server Kverulant, Česká obchodní inspekce pravidelně uděluje čerpacím stanicím pokuty za porušení nejrůznějších limitů. Obvykle jde o prodej jednoznačně nekvalitního paliva. V roce 2023 došlo k pokutování celkem 14 čerpacích stanic. Pakliže si ale myslíte, že jde o nejrůznější pochybné prodejce, kteří provozují pumpu někde na dvorku ve vesnici, byli byste na omylu.

Mimořádně nekvalitní palivo natankujete i u známých čerpacích stanic. Příkladem je společnost Robin Oil, kterou teď paradoxně koupil stát prostřednictvím Čepra. “Špatný byl vzorek prémiového paliva Diesel Premium. A to fatálně. Byla naměřena hodnota celkové nerozpustné úsady 3 360 g/m3. Maximálně je povoleno 100krát méně a to pouhých 33 g/m3,” uvádí k pochybení této benzinky Kverulant. “Robin Oil dostal za prodej paliva hrozícího vážně ohrozit vstřikovací soustavu naftových motorů pokutu 700 000 korun.”

Globus se vyznamenal

K odběru tohoto mizerného vzorku došlo již v roce 2021, avšak Robin Oil se dlouho bránil, přestože měl jednoznačně máslo na hlavě. Až loni bylo rozhodnuto o pokutě, která se však zdá být příliš nízká. Čerpací stanice reálně mohla napáchat obrovské škody.

Čtěte také: Od 1. ledna 2024 natankují řidiči pouze nový benzin. Majitelé starších vozů mají obavy

Nepěkně dopadl také Globus, jehož případ se rovněž uzavřel loni. Tam je to skutečně na pováženou, jelikož inspekce zjistila nekvalitní palivo na jeho benzince hned ve třech krátce po sobě jdoucích dnech, a to 21., 23. a 27. 9. 2022. Zjevně tady bylo něco hodně špatně a čerpací stanice se nějak nechtěla poučit. Také schytala mimořádnou pokutu ve výši dvou milionů korun.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek